​Reuşita din foarfecă a portughezului Cristiano Ronaldo din meciul cu Juventus, din semifinalele Ligii Campionilor, a fost votată golul sezonului trecut în competiţiile europene, pe site-ul oficial al UEFA, conform News.ro.

Golul lui Ronaldo, din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, de la Torino, (scor 0-3), a primit 197.496 de voturi.

Pe locul al doilea s-a situat francezul Dimitri Payet, cu un golul marcat în partida Olympique Marseille - RB Leipzig (5-2), din manşa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Europa, cu 35.558 de voturi.

Locul al treilea i-a revenit spaniolei Eva Navarro, cu un gol marcat în finala Campionatului European feminin "under 17", câştigată de iberice cu 2-0, în faţa Germaniei.