Cu Lionel Messi într-o zi de grație, Barcelona a avut parte de debutul perfect în noul sezon din La Liga, acolo unde va avea misiunea să își apere titlul de campioană. Echipa lui Ernesto Valverde a câștigat la scor de neprezentare (3-0) partida de pe teren propriu cu Deportivo Alaves, grație golurilor marcate de Messi (64', 90+2') și Coutinho (83').

Lionel MessiFoto: fcbarcelona.com

Rezumatul partidei Barcelona vs Alaves.

Deschiderea scorului în meciul de pe Camp Nou s-a produs abia în minutul 64, când Messi a marcat o "bijuterie" de gol, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Argentinianul a șutat pe sub zidul format din jucătorii adverși. A fost golul numărul 6000 pentru Barcelona în La Liga.

Coutinho a majorat avantajul în minutul 83, după o acțiune superbă în careul oaspeților, iar același Messi a închis tabela în prelungiri (90+2), cu o execuție simplă din șapte metri.