Camerun si Egipt au promovat in sferturile de finala din grupa C, in care au fost clar favorite in fata Sudanului si Zambiei. In ultima etapa a grupei, Camerun si-a asigurat si matematic prezenta in faza eliminatorie dupa victoria cu 3-0 in meciul cu Sudan, Samuel Eto'o reusind o dubla cu care devine cel mai bun marcator din istoria competitiei. Atacantul Barcelonei a ajuns la cota 16 in Cupa Africii, cu doua goluri mai mult decat fostul detinator al recordului, ivorianul Laurent Pokou. Eto'o conduce in clasamentul golgheterilor actualei editii a turneului, cu cinci goluri marcate.

Eto'o a transformat un penalti in minutul 27, si a inchis apoi tabela de marcaj, in prelungirile meciului, golul doi al Camerunului apartinandu-i lui Mohamed Ali Khider, sudanezul marcand in proprie poarta in minutul 33.

Iar Egipt, detinatoarea trofeului, deja calificata in sferturi, s-a relaxat impotriva Zambiei cu care a remizat, 1-1. Faraonii au deschis scorul in minutul 15, prin Amr Zaki, Chris Katongo reusind egalarea pentru Zambia in penultimul minut de joc.

Cele doua formatii asteapta acum ultimele rezultate din grupa D pentru a-si afla urmatoarele adversare.