Stefan Radu a debutat la Lazio Roma, la doua zile dupa semnarea contractului cu gruparea din capitala Italiei. Fostul fundas al lui Dinamo a fost integralist in partida pe care Lazio a castigat-o la Florenta, contra Fiorentinei, echipa pentru care Adrian Mutu a fost doar rezerva. Gazdele au deschis scorul prin Semioli, dar Kolarov si Rocchi au intors scorul pentru laziali care au obtinut astfel calificarea in semifinalele Cupei Italiei, dupa ce castigasera si prima mansa, tot cu 2-1.

Titular la primul meci pentru Lazio, Stefan Radu a avut un inceput bun de joc, cu doua interventii precise in primele 10 minute, insa in minutul 25 a dat emotii echipei, deviind in corner o centrare a lui Ujfalusi, mingea trecand aproape de propria poarta. Aceasta a fost singura faza la care jucatorul crescut de Dinamo a tremurat, in rest reusind sa-i blocheze excelent pe Semioli si Vieri, cele doua varfuri ale toscanilor.

Fiorentina a deschis scorul prin Semioli, in minutul 17. Varful gazdelor a primit o pasa excelenta de la Vieri, l-a driblat pe Kolarov si l-a invins pe portarul Muslera. In acel moment, Fiorentina era calificata in penultimul act al competitiei. Kolarov si-a luat insa revansa in minutul 35, marcand dintr-o lovitura libera, pentru ca Tomasso Rocchi sa aduca golul decisiv in minutul 62, dupa o actiune personala.

In penultimul act, pe Stefan Radu il asteapta duelul cu idolul sau, Cristi Chivu. Lazio va intalni pe Inter pentru un loc in finala. Campioana a eliminat in sferturi pe Juventus Torino. Dupa 2-2 la Milano, in tur, Inter s-a impus la Torino cu 3-2.