Retrogradată în Serie B la finalul sezonului trecut, Crotone a avut un start excelent în Cupa Italiei, trecând în primul tur cu 4-0 de formația Giana Erminio (Serie C). Mijlocașul Adrian Stoian (27 de ani) a contribuit din plin la victoria echipei sale, reușind o "dublă" de excepție.

Adrian Stoian, dubla pentru CrotoneFoto: fccrotone.it

Stoian a avut nevoie de numai 4 minute pentru a deschide scorul, reușind un lob superb de la marginea careului de 16 metri. În minutul 54, românul și-a trecut în cont "dubla", cu un șut imparabil de la aproximativ 20 de metri. Stoian a fost înlocuit în minutul 65, cu italianul Giovanni Crociata (20 de ani).

Celelalte goluri ale victoriei au fost semnate de Andrea Nalini (38') și de Marco Firenze (87'). În runda următoare a Cupei Italiei, Crotone va da piept cu Livorno (Serie B).

Adrian Stoian s-a născut la Craiova și a evoluat până acum la echipe precum AS Roma, Pescara, Bari, Chievo, Genoa și Crotone (din 2015).

În sezonul trecut, Stoian a evoluat în 34 de partide pentru Crotone, a marcat două goluri și a dat patru pase decisive.