Formaţia FC Viitorul a remizat, joi, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Vitesse Arnhem, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa, meci la care a condus cu 2-0 şi a rămas în inferioritate numerică spre final, transmite News.ro.

Ultimele zece minute ale partidei de la Ovidiu s-au disputat pe o ploaie torenţială.

Au marcat Drăguş ’43, ’49 pentru gazde şi Matavs ’54 şi Linssen ’72 pentru oaspeţi, toate golurile cu capul.

În minutul 79, de la FC Viitorul a fost eliminat Andrei Artean, pentru un fault la Gong.

Echipe:

FC Viitorul: Cojocaru – Lima (Luchin ‘73), Ţîru, Mladen De Nooijer - Achim, Băluţă, Vână - Hagi, Drăguş (Artean ’73), Măţan (Houri ‘30). Antrenor: Gheorghe Hagi

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner – Foor (Bero ’84), Serrero - Beerens, Bruns(Gong ’68), Linssen – Matavs. Antrenor: Leonid Sluţki

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Italia, formată din Davide Massa (central), Filippo Meli, Stefano Alassio (asistenţi) şi Michael Fabri (rezervă).

Returul va avea loc la 2 august, de la ora 21.00, la Arnhem.