Mesut Ozil s-a retras din naţionala Germaniei - Acuzații dure la adresa președintelui DFB: "Nu mai accept să fiu considerat ţap ispăşitor din cauza incompetenţei sale"

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2018, 9:24 Sport | Fotbal


Mesut Ozil
Foto: fifa/ getty
Fotbalistul Mesut Ozil şi-a anunţat retragerea din naţionala Germaniei, el plângându-se, într-un mesaj postat pe Twitter, de felul în care a fost tratat de federaţie, în special de preşedintele forului, Reinhard Grindel, după apariţia fotografiei sale cu preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, scrie News.ro.

"Ce m-a frustrat cel mai mult în ultimele două luni a fost felul incorect în care am fost tratat de DFB, în special de preşedintele Reinhard Grindel. După apariţia fotografiei mele cu preşedintele Erdogan, Joachim Low mi-a cerut să îmi întrerup vacanţa şi să merg la Berlin pentru a face o declaraţie comună, ca să se pună capăt speculaţiilor. Am încercat să îi explic lui Grindel trecutul meu şi motivul pentru care am făcut fotografia, dar el era mai interesat să vorbească despre propriile sale opinii politice şi să îmi critice opiniile. M-a tratat de sus, dar am convenit că este cel mai bine să ne concentrăm pe fotbal şi pe Cupa Mondială", a precizat Ozil.

El a menţionat că, spre deosebire de Reinhard Grindel, preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier a fost mult mai deschis. "M-am întâlnit şi cu preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier. Preşedintele Steinmeier a fost corect şi era interesat de ce aveam de spus despre familia mea, trecutul meu şi deciziile mele. Îmi amintesc că la întâlnire am fost doar eu, Ilkay şi preşedintele Steinmeier, iar Grindel s-a supărat pentru că nu a fost lăsat la întâlnire pentru a-şi promova agenda politică".

Mesut Ozil a adăugat că după încheierea Cupei Mondiale Grindel l-a considerat pe el vinovat pentru parcursul nemulţumitor al naţionalei la turneul din Rusia. "Nu mai accept să fiu considerat ţap ispăşitor din cauza incompetenţei sale şi a inabilităţii de a-şi face treaba cum trebuie. Ştiu că mă voia afară din echipă după apariţia fotografiei şi şi-a exprimat părerea pe Twitter, fără să gândească sau să discute cu cineva, dar Joachim Low şi Oliver Bierhoff m-au susţinut. Pentru Grindel şi susţinătorii săi, atunci când câştigăm sunt german, atunci când pierdem sunt imigrant. Asta pentru că, deşi plătesc taxe în Germania, fac donaţii pentru şcolile germane şi am câştigat Cupa Mondială cu Germania, în 2014, încă nu sunt acceptat în societate. Sunt tratat ca fiind ‘diferit’. Prietenilor mei Lukas Podolski şi Miroslav Klose nu li se spune niciodată că sunt german-polonezi. De ce sunt eu german-turc? Pentru că este vorba de Turcia? Pentru că sunt musulman? M-am născut şi am studiat în Germania, de ce nu acceptă oamenii să sunt german?".

Ozil s-a plâns că şi alţi germani împărtăşesc părerea lui Grindel, între aceştia numărându-se politicieni şi oameni de cultură. "Folosirea discriminării ca unealtă pentru propagandă politică este ceva ce ar trebui să atragă demisia persoanelor respective. Acele persoane au folosit fotografia mea cu preşedintele Erdogan pentru a-şi exprima opiniile rasiste, ceea ce este un pericol pentru societate. Nici nu vreau să vorbesc despre mailurile pline de ură, ameninţările prin telefon şi comentariile de pe reţelele de socializare. Toate reprezintă o Germanie a trecutului, o Germanie care nu este deschisă altor culturi şi o Germanie de care nu sunt mândru. Sunt încrezător că mulţi germani demni, care sunt adepţii unei societăţi deschise, sunt de acord cu mine".

"Felul în care am fost tratat de DFB şi de mulţi alţii mă face să nu îmi mai doresc să port tricoul naţionalei Germaniei. Mă simt nedorit şi cred că tot ce am realizat de la debutul în naţională, în 2009, a fost uitat. Cu inima grea şi după ce am reflectat mult, din cauza evenimentelor recente, nu voi mai juca pentru naţionala Germaniei atât timp cât am sentimental că există rasism şi lipsă de respect. Obişnuiam să port tricoul naţionalei cu mândrie şi încântare, acum nu mai este aşa. Decizia a fost extrem de dificilă, pentru că am dat mereu totul pentru colegii mei, pentru staful tehnic şi pentru oamenii buni ai Germaniei. Însă atunci când oficiali DFB de rang înalt mă tratează aşa cum au făcut-o, nu respectă rădăcinile mele şi mă transformă cu egoism în propagandă politică, nu se mai poate. Nu pentru asta joc fotbal şi nu voi sta indiferent. Rasismul nu ar trebui să fie acceptat niciodată", şi-a încheiat Ozil mesajul de pe Twitter.

Mesul Ozil a evoluat pentru naţionala Germaniei în 92 de meciuri, în perioada 2009-2018, şi a marcat 23 de goluri.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2626 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    hmm (Luni, 23 iulie 2018, 9:50)

    dum_i [utilizator]

    are si el dreptate dar nu realizeaza ca si erdogan l-a tratat ca o marioneta pentru scopurile lui electorale.
  • +5 (9 voturi)    
    cum e turcul, si pistolul (Luni, 23 iulie 2018, 10:17)

    bancher [utilizator]

    Ozil nu mai joaca nimic, indiferent pe unde se duce, si acum a scornit-o pe asta ca au nemtii ceva cu el, ca este turc si s-a pozat cu Erdogan.
    Du-te nene si joaca in Turcia si lasa-ne in pace, ca sunt destui jucatori europeni mai talentati decat Ozil si care sunt capabili sa ne incante.
  • +10 (10 voturi)    
    Of (Luni, 23 iulie 2018, 11:22)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Cind o sa priceapa lumea sa foloseasca termenii corect? Rasism, Xenofobie si discriminarea pe baza de religie sint chestii total diferite.
    Özil se plinge de 'rasism', dar rasa lui este la fel cu cea a germaninlor (alba caucaziana). Daca se plingea de "xenofobie" sau "discriminare pe baza de religie", parea putintel mai destept.
    Tot mai destept parea si daca nu se poza cu Erdogan. Daca atit de mult sustine ca e german, si nu vrea sa i se aplice eticheta de "imigrant", atunci facea un bine si lui, si turcilor din Germania, daca nu facea poza incriminata. Sau daca il sustine asa de mult pe dictatorul Erdogan, atunci ar trebui sa plece din Germania, ale carei valori nu se potrivesc nicicum cu cele ale lui Erdogan.
    Cu alte cuvinte, nu poti fi si pe cal si in caruta.
    • +3 (5 voturi)    
      exact cum am zis mai sus: (Marţi, 24 iulie 2018, 12:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      cum e turcul si pistoulul. Turcii nu pot intelege ca nu se poate sa fii si in UE, si ancorat in cutumele si dictatura Evului mediu, in acelasi timp.
      Turcii vor si sa beneficieze de bogatia si prosperitatea UE, de liberatea de miscare a spatiului Schenghen, dar in acelasi timp vor sa aiba si un dictator la conducere, care sa aduca Europa religios la nivel de califat musulman. Ei bine, asa ceva nu se poate. Fiecare sa se hotarasca de partea cui este.
  • +12 (12 voturi)    
    Ozil, victima propriei ambiguitati (Luni, 23 iulie 2018, 12:19)

    animatron [utilizator]

    Dincolo de contextul geopolitic (Turcia devine o dictatura islamo-nationalista) si de cel intern german (foarte multi germani incep sa respinga imigratia, islamizarea, minoritatile neintegrate), dl Ozil cultiva o ambiguitate "multiculturala" care nu poate decat sa-i creeze dificultati.

    In articol nu vad ceea ce tot el a scris pe Twitter: " am 2 inimi, una e germana, cealalta e turca", declaratie care pune un mare semn de intrebare asupra loialitatii sale reale (fata de o Germanie secularizata si moderna sau fata de o Turcie intoarsa spre islam si trecutul otoman?).

    Pana si dna cancelar Merkel, comunista in suflet si declansatoarea marelui val migrator musulman din 2015-2016 care a adus circa 2 milioane de non-europeni in Germania, a admis inca din 2010, intr-un celebru discurs ca "multiculturalismul a esuat" (ist gescheitert).

    Dl Ozil poate fi simpatic si bun fotbalist, dar posesia unui pasaport german nu-l face "german", ci "cetatean german" de origine turca (el insusi o recunoaste).

    Poate ca in Franta ar avea o sansa mai buna sa fie considerat "francez" ca fotbalist de origine straina, e singura tara din UE care pune semn egal intre "etnie" si "cetatenie".
    Totusi, chiar si in Franta, trendul istoric nu e spre multiculturalism, acolo declaratiile sale despre cele "doua inimi" nu ar fi deloc apreciate, ori esti "francez", ori nu, asa zice la Constitutia republicii.

    Nici in Romania nu cred ca ar fi foarte pretuit un fotbalist de nationala care s-ar poza cu Putin in campania electorala a acestuia si probabil ca in reactie respectivul ne-ar acuza si el de "rasism" sau "rusofobie" !
  • -6 (8 voturi)    
    chiar asa (Luni, 23 iulie 2018, 12:48)

    srpc [utilizator]

    in 2014 era neamtul Ozil, in 2018 e turcul Ozil :))
  • +5 (5 voturi)    
    Good riddance (Luni, 23 iulie 2018, 13:29)

    ACP [utilizator]

    De cand a plecat de la Real, au luat 4 cupe in 5 ani...

    M-am născut şi am studiat în Germania, de ce nu acceptă oamenii să sunt german?
    Din cauza modului cum gandesti sau mai bine zis ca nu gandesti.
  • +6 (8 voturi)    
    Turca bre ! (Luni, 23 iulie 2018, 18:57)

    Victor Micea [utilizator]

    Ma intreb cat de deschisa este societatea turca sub Erdogan; in privinta asta Ozil nu a avut nimic de comentat, s-a multumit sa pozeze zambind linga Erdogan. Zeci de mii de turci sunt in inchisori pe motive politice dar asta nu il preocupa pe Ozil - el e ingrijorat de respectarea drepturilor omului in Germania. De unde rezulta ca Ozil nu este tulburat de originea turca ci de marxismul sau afisat.
  • 0 (0 voturi)    
    Rasfatatul Ozil protesteaza (Miercuri, 25 iulie 2018, 2:08)

    Victor Micea [utilizator]

    Daca iubeste Turcia asa de mult cum spune Ozil ar fi trebuit sa stie ca sute de mii de turci sunt in inchisori cu condamnari politice, ca kurzii sunt bombardati, ca asasinatele, torturile, violurile sunt regula nu exceptia pentru dictatorul islamist Erdogan. Nimic din toate astea nu-l misca pe Ozil in schimb se plange de niste articole de ziar. Nu este decit un neomarxist rasfatat si impertinent.