Ipoteză surprinzătoare apărută în presa germană: Jucătorii naţionalei Rusiei ar fi inhalat amoniac înaintea meciurilor de la CM

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 18:13 Sport | Fotbal


Jucatorii rusi, acuzati ca au inhalat amoniac
Foto: captura bild.de
Publicaţia germană Süddeutsche Zeitung a scris, luni, că un purtător de cuvânt al Federaţiei Ruse de Fotbal a confirmat că unul dintre jucătorii antrenaţi de Stanislav Cercesov a inspirat amoniac înaintea meciului cu Spania de la Cupa Mondială, potrivit News.ro.

Amoniacul nu este o substanţă interzisă, dar îmbunătăţeşte respiraţia şi circulaţia oxigenului în sânge.

Publicaţia germană, citată de As, susţine că un jucător de rezervă a inspirat dintr-o bucată de bumbac impregnată cu amoniac înainte de a intra pe teren, la meciul din optimi.

Bild a mers mai departe şi, interpretând o fotografie în care Golovin ţinea mâna la nas, a notat că amoniacul a fost folosit de toată echipa rusă, înainte de a intra pe teren, la meciul cu Croaţia, din sferturile CM.

Rusia a fost eliminată de Croaţia, în sferturi, după exceutarea loviturilor de departajare.

S-ar putea să te intereseze și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4488 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Si la ce i-a ajutat? (Luni, 9 iulie 2018, 18:20)

    emil bobu [utilizator]

    E de-a dreptul patetic.
    • +1 (3 voturi)    
      Asta e important? (Luni, 9 iulie 2018, 19:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Adica daca nu castigi ai voie sa te dopezi? Important aici e ca substanta nu e interzisa. Asta face articolul inutil, nu faptul ca nu i-a facut sa castige.
  • -4 (4 voturi)    
    Mai curand croatii au fost dopati (Luni, 9 iulie 2018, 18:43)

    Victtor [utilizator]

    Au alergat mai tare ca orice alta echipa si nu oboseau.
    Crampele musculare erau dubioase.
    Campionatul nu mai apartine sportivilor, acum a fost confiscat de casele de pariuri si de politicieni.
  • -2 (4 voturi)    
    da, domnule.... (Luni, 9 iulie 2018, 18:48)

    minus [utilizator]

    ei vezi, germanii nu a inhalat amoniac.

    Ba mai mult, ecologisti de cand s-au nascut, fotbalistii nemti au inhalat aer la jumatate din capacitatea pulmonara, restul l-au lasat pentru poporul rus.

    Abia acasa si-au permis sa atinga 67%. Restul l-au donat imigrantilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Atat (Luni, 9 iulie 2018, 18:54)

    mitg [utilizator]

    Stie rusia. Unde nu-i cap, e vai de plamani.
  • +8 (10 voturi)    
    Rusii nu pot face ceva cinstit (Luni, 9 iulie 2018, 18:58)

    neagoe [utilizator]

    Si de-aia ii slaveste PSD-ul. :-)))
  • -8 (16 voturi)    
    ??? (Luni, 9 iulie 2018, 19:26)

    srpc [utilizator]

    daca amoniacul nu e interzis si face bine, de ce n-au inspirat si nemtii?
    • +4 (6 voturi)    
      E toxic, provoacă iritații ale căilor respiratorii (Luni, 9 iulie 2018, 22:48)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Nu orcine poate suporta să miroase amoniac
      • 0 (0 voturi)    
        Asta este și șmekeria (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:10)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

        Prin iritarea alveolelor pulmonare, le inflamează ușor și sporește suprafața de contact cu aerul și implicit și capacitatea la efort....
  • -7 (7 voturi)    
    Hotul striga hotul (Marţi, 10 iulie 2018, 0:35)

    Lu48 [utilizator]

    Nemtii vor sa uitam cum au castigat finala CM din 1954 ?
  • +4 (4 voturi)    
    N-au avut încotro! (Marţi, 10 iulie 2018, 13:02)

    Spiky [utilizator]

    Alternativa era Novichok.....