Diego Maradona acuză FIFA după meciul Columbia vs Anglia: "Am văzut un furt monumental pe teren"

Miercuri, 4 iulie 2018, 11:53 Sport | Fotbal

Harry Kane este faultat de Sanchez in careu
Fostul internaţional argentinian Diego Maradona a declarat că naţionala Columbiei a fost victima unui “furt monumental” la meciul cu Anglia, din optimile de finală ale Cupei Mondiale, informează As, potrivit News.ro.

Maradona a spus, la postul Telesur, că în opinia sa a fost foarte clar că arbitrul american Mark Geiger a inventat penaltiul datorită căruia Anglia a deschis scorul.

“Am văzut un furt monumental pe teren. Îi cer iertare poporului columbian, însă jucătorii nu sunt de vină. Nu a fost penalti. A fost un fault al lui Kane. Arbitrul nici nu a văzut şi nici nu a vrut să recurgă la VAR. De ce nu a cerut VAR?”, a spus fostul fotbalist.

Maradona a precizat că Mark Geiger nu se pricepe deloc la fotbal şi este “un hoţ”. “Nu îmi vine să cred. Îi cer din nou iertare poporului columbian. Arbitrii sunt aleşi de Collina, pe care l-a ales Infantino pentru a schimba FIFA şi să o lase fără hoţi şi trişori. Astăzi am văzut însă contrariul: o FIFA învechită şi cu aranjamente”, a adăugat el.

Reprezentativa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, la Moscova, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, selecţionata Columbiei, în optimile competiţiei.

La finalul primelor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Anglia a marcat Harry Kane, din penalti, în minutul 57, iar pentru Columbia a înscris Yerry Mina, în minutul 90+3.

S-ar putea să te intereseze și:

Selecționerul Columbiei, nemulțumit de arbitrajul de la meciul cu Anglia: "Am fost cei care au avut de pierdut. A fost prea evident"

VIDEO CM 2018: Columbia vs Anglia 1-1 (3-4 d.l.d.) / Englezii au trăit periculos - Au obținut calificarea în sferturi după loteria penaltiurilor

5277 vizualizari

• +17 (29 voturi)
    daaa (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:06)

srpc [utilizator]

zice proprietarul mainii lui Dumnezeu :))
  • +17 (27 voturi)
    „Mâna lui Dumnezeu” (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:08)

Tescovin [utilizator]

Maradoano, matale vorbești de furt ? Mi-ar fi jenă. Remember 1986 !
  • +2 (8 voturi)
    eu acuz FIFA... (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:18)

liviu_ [utilizator]

ca un anume jucator de fotbal (nu spun cine, dar e recunoscut drept "mana lui dumnezeu" -> mare om , mare caracter, mult fair play...) a scapat prea usor dupa reperarele infractiuni de dopaj...

poate arbitrul a gresit... nu am vazut meciul... dar maradona NU este omul care ar trebui sa zica ceva... pentru ca lua WCu din parti daca nu trisa... pe langa asta daca se suspenda pentru dopaj ca acum... avea o cariera de vreo 2 ani de fotbalist...
  • +2 (6 voturi)
    diego (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:32)

nahir [utilizator]

mana de aur a cuvantat.
    Si Pamantul a stat pe loc.
    Cred ca ar trebui sa se faca controale antidrog si unora dintre spectatorii prezenti la campionatul mondial. In special celor care dormeau pe ei la meciul reprezentativei propriei tari.
  • +5 (7 voturi)
    deh (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:38)

Adrian_1234 [utilizator]

nu conteaza cat talent ti-a dat dumnezeu daca te pixx pe el si devii tembel dupa
    E jenant sa il vezi in halul asta
  • +3 (7 voturi)
    nevinovat !!! (Miercuri, 4 iulie 2018, 13:35)

asada [utilizator]

Vinovati sant cei ce il baga in seama si il ridica in slavi din dorinta lor de publicitate .Ce imagini mai graitoare ca acelea cand drogat fiind era prabusit in tribuna si nu putea urmari jocul, iar pe urma au fost nevoiti sa il duca la spital .Dupa aceasta isprava hai sa ii luam declaratii ca vezi doamne este mare specialist in fotbal si ne mai da si lectii "emotionante" de cinste si onoare !!! Hai sa fim seriosi !!!!!!!
  • +1 (9 voturi)
    Un derbedeu, normal . . . (Miercuri, 4 iulie 2018, 13:44)

Vali Cel Batran [utilizator]

. . . ca apara alti derbedei! Cel putin doi columbieni trebuiau eliminati in frunte cu Facao. Nu am vazut atatea faulturi intr-un meci in viata mea. La faza penalty-ului bietul Kane a fost tarat jumatate de careu si ca sa fie sigur ca nu misca, l-a mai si incalecat columbianul. Trebuia eliminata, fara doar si poate, jigodia!