Selecționerul Cosmin Contra: "Cred că nu ne-am fi făcut de ruşine la Cupa Mondială"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 12:27 Sport | Fotbal


Cosmin Contra
Foto: Facebook/ Echipa nationala de fotbal a Romaniei
Cosmin Contra, antrenorul tricolorilor, a declarat că naţionala României nu s-ar fi făcut de ruşine dacă ar fi participat la Cupa Mondială din Rusia, informează News.ro.

"Cred că nu ne-am fi făcut de ruşine. Am văzut echipe mai slab cotate ca noi sau din alte puncte de vedere, care au făcut meciuri foarte bune. M-a surprins eliminarea Poloniei, mă aşteptam la mai mult de la ei. Am declarat înainte că Suedia va fi surpriza acestui CM, până acum este una dintre ele, este prima în grupă", a declarat Contra la Digisport Matinal.

Contra a vorbit şi despre Serbia, adversara României din Liga Naţiunilor: "Am văzut forţa Serbiei în a doua repriză cu Brazilia. Trebuie să nu ne gândim doar la faptul că a fost eliminată, ci la evoluţia Serbiei. Serbia rămâne o echipă puternică în Europa, cu jucători care te pot pune oricând în dificultate. Are şi minusuri acelea trebuie să le vedem noi. Vom vedea ce se va întâmpla cu antrenorul, cu unii jucători, până la ora jocului cu noi ne vom da seama".

Reprezentativa României va debuta în toamnă în Liga Naţiunilor, noua competiţie UEFA.

Programul meciurilor este următorul:

7 septembrie: România - Muntenegru (stadion "Ilie Oană", Ploieşti), Lituania - Serbia (ora 21:45)
10 septembrie: Serbia - România, Muntenegru - Lituania (ora 21:45)
11 octombrie: Lituania - România, Muntenegru - Serbia (ora 21:45)
14 octombrie: România - Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania - Muntenegru (ora 21:45)
17 noiembrie: Serbia - Muntenegru (ora 16:00), România - Lituania (ora 21:45) - stadion "Ilie Oană", Ploieşti
20 noiembrie: Serbia - Lituania, Muntenegru - România (ora 21:45).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1431 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ceeee? super logica.. (Joi, 28 iunie 2018, 12:30)

    gabone [utilizator]

    Polonezii au defilat in grupa de calificare... au sters cu noi pe jos.. au fost umiliti la CM..

    deci noi... :))))

    PS: da, da.. in fotbal totul e relativ (vezi Germania) si nu seamana meci cu meci, dar totusi..
  • +9 (9 voturi)    
    ba si mai rau (Joi, 28 iunie 2018, 12:42)

    danco [utilizator]

    cu atat mai mult te-ai facut de rusine, ca nu te-ai calificat, vazand ce slabe echipe sunt acolo...sunteti penibili si mai aveti si tupeu sa ziceti ca ce buni ati fi fost
  • +9 (9 voturi)    
    probabil (Joi, 28 iunie 2018, 12:43)

    zicsieu [utilizator]

    dar mai intai trebuia sa participati si apoi sa emiteti ipoteze. e bine ca esti pozitiv, macar atat. am o intrebare: echipele mari au jucat prost sau echipele mici au jucat bine?
  • -3 (5 voturi)    
    Aici are dreptate Contra: (Joi, 28 iunie 2018, 12:49)

    bancher [utilizator]

    nu ne-am fi facut de ras....dar nu pentru ca eram buni, ci pentru ca si ceilalti erau la fel de slabi ca noi.,
  • +11 (11 voturi)    
    he-he (Joi, 28 iunie 2018, 12:53)

    Mircea1978 [utilizator]

    cum Doamne Iarta-ma si pazeste-ma poti sa te faci de rusine la o Cupa Mondiala din moment ce nu esti in stare sa te califici.
    Intr-adevar te poti face de rusine, daca participi, ceea ce nu ecazul la dom' Cosmin
    • -1 (1 vot)    
      Asta e scopul (Joi, 28 iunie 2018, 13:38)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      sa nu se facem de rusine asa ca mai bine nu ne calificam.
      • 0 (0 voturi)    
        Rusinea (Joi, 28 iunie 2018, 17:09)

        nicu_dicu [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        Rusinea cu atat mai mare cu cat au sters praful cu noi o echipa care s-a facut de rusine!
  • +1 (1 vot)    
    he-he (Joi, 28 iunie 2018, 12:53)

    Mircea1978 [utilizator]

    cum Doamne Iarta-ma si pazeste-ma poti sa te faci de rusine la o Cupa Mondiala din moment ce nu esti in stare sa te califici.
    Intr-adevar te poti face de rusine, daca participi, ceea ce nu ecazul la dom' Cosmin
  • +5 (5 voturi)    
    GIGI CONTRA :)))) (Joi, 28 iunie 2018, 13:11)

    gigelBalanel [utilizator]

    Niciodata nu mi-a placut Contra asta. Nu-s eu cu fotbalul, dar pe asta-l tin minte ca era tot timpul pe jos, implorand abitrii sau rupand picioarele altora... Varza!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce logica a avut cand a emanat sentinta aia ???!!! (Joi, 28 iunie 2018, 13:11)

    viziru [utilizator]

    ce logica a avut cand a emanat sentinta aia ???!!! genul ala "tine-ma ma putin catre unul si apoi catre altul, ba daca daca nu ma tine asta te omoram cu bataia....."
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 28 iunie 2018, 13:16)

    a.nonim [utilizator]

    Corect 100%. Dupa ce te faci de ras in calificari, n-ai cum sa te faci la campionat, de vreme ce nu esti acolo. Ar trebui sa le dam si o prima celor responsabili, pana la urma daca nu ne-am facut de ras, stam bine.
  • +5 (5 voturi)    
    E o gluma? (Joi, 28 iunie 2018, 13:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca vine de la antrenorul nationalei e nasol. Omu' are o problema la mansarda,
  • +1 (1 vot)    
    Noi ne facem de ris mult mai devreme (Joi, 28 iunie 2018, 13:35)

    Intermezzo [utilizator]

    Adica , in calificari . Dupa care , cu misiunea indeplinita , ne uitam - cu suc si popcorn - cit de prost joaca cei care s-au calificat . Chiar e si pacat sa ajungem la Mondiale cind pe acolo toti joaca exact ca niste SCURSURI :))
  • +1 (1 vot)    
    Nu ne-am fi facut de ras (Joi, 28 iunie 2018, 13:36)

    ACP [utilizator]

    ci mai grav, am fi inspirat mila. Am indoieli ca am fi reusit sa dam un gol din actiune.
  • +3 (3 voturi)    
    HAHAHAHAHA! (Joi, 28 iunie 2018, 13:36)

    mimiloi [utilizator]

    HN treceti-o la gluma zilei!
  • +3 (3 voturi)    
    de acord (Joi, 28 iunie 2018, 13:48)

    coloneze [utilizator]

    neparticipand nu te poti face de ras
  • +3 (3 voturi)    
    are mare dreptate dar spus gresit (Joi, 28 iunie 2018, 16:48)

    VaseaV [utilizator]

    "Nu ne facem de ras la acest campionat mondial" --
    suntem tara care nu a luat nici un gol la acest campionat mondial! normal ca nu ne-am facut de ras!
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Joi, 28 iunie 2018, 19:43)

    falcoind [utilizator]

    nu am luat nici un gol in ultimi 20 de ani la CM , mai nasol la calificare. :) , idiotule.
  • +1 (1 vot)    
    " Creier " de selectioner roman (Joi, 28 iunie 2018, 23:12)

    Plagarus [utilizator]

    Onorabila este doar neparticiparea !!!