Portugalia și Spania s-au calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial, dar ultima etapă din Grupa B a furnizat două rezultate surprinzătoare. Marocul, echipă eliminată înaintea meciului cu Spania, a fost la un pas să se impună în fața ibericilor. Naționala pregătită de Fernando Hierro a smuls in extremis un rezultat de egalitate (2-2), grație reușitei superbe a lui Iago Aspas din minutul 90+1. În cealaltă confruntare a grupei, Portugalia a terminat la egalitate cu Iranul, scor 1-1, partida de la Saransk fiind marcată și de ratarea unui penalty de către Cristiano Ronaldo (53'). Lusitanii au fost la un pas de o adevărată dramă, Mehdi Taremi ratând o ocazie uriașă în minutul 90+5 (șutul său s-a dus în plasa laterală).