Răzvan Burleanu: "România ar fi avut şanse mari să iasă din faza grupelor la Cupa Mondială. Nivelul nu este unul foarte înalt"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 16:20 Sport | Fotbal


Razvan Burleanu
Foto: Facebook/ Federatia Romana de Fotbal
Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, regretă absenţa naţionalei României de la Cupa Mondială, pentru că nivelul competiţiei este destul de scăzut în opinia sa şi "tricolorii" ar fi avut posibilitatea să depăşească faza grupelor, scrie News.ro.

"Mă simt ca orice suporter în ultimii 20 de ani, normal că există un regret că nu suntem şi noi la Cupa Mondială, mai ales că asta e misiunea pe care o ai zi de zi. Să ajungi la turneele finale, ăsta e obiectivul fiecărei federaţii. Cu siguranţă România şi-ar fi găsit loc la această Cupă Mondială. Dacă am fi fost prezenţi, am fi avut şanse mari să ieşim din faza grupelor. Cel puţin la cum arată astăzi. Nivelul nu este unul foarte înalt, jucătorii sunt foarte obosiţi. Mă aştept ca ediţia din Qatar să arate o altă faţă, mai ales că se va desfăşura iarna, iar din punct de vedere sportiv jucătorii vor fi la nivel maxim al capacităţii”, a spus Burleanu la UNEFS, unde a participat la un seminar.

Oficialul FRF crede că România are de luat o revanşă în faţa naţionalei statului Muntenegru în Liga Naţiunilor, care va debuta în toamna acestui an: "În momentul de faţă avem acest nou concept, de Liga Naţiunilor, care îţi oferă o a doua şansă de calificare. Avem patru echipe care vor merge la Euro 2020. În momentul de faţă nu ştim cu cine jucăm în campania din 2019, cred că e prematur să spunem dacă va fi o campanie dificilă. În Liga Naţiunilor nu avem deloc o grupă uşoară, vedem Serbia la Campionatul Mondial, cu jucători de la echipe importante din Europa, şi avem de luat o revanşă în faţa celor din Muntenegru”.

Referitor la participarea echipelor româneşti în cupele europene, Burleanu spune că atât FCSB cât şi Viitorul au avut noroc la tragerea la sorţi.

"Ne dorim să facem puncte cât mai multe, să creştem numărul echipelor în cupele europene, iar şansele sunt destul de mari, şi FCSB şi Viitorul au avut noroc la tragerea la sorţi. Şi CFR Cluj îmi doresc să poată să îndeplinească ceea ce ne dorim toţi, să avem echipe din Europa de Est calificate în grupele Champions League. Ceea ce cu siguranţă va fi foarte dificil”, a mai spus Burleanu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1169 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    aoleu... (Vineri, 22 iunie 2018, 16:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce vorbesti, ma nene maaaa... Ce sa iasa din grupe daca nici sa se califice nu au fost in stare?
    • +10 (10 voturi)    
      ca sa depasesti faza grupeor, (Vineri, 22 iunie 2018, 17:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      trebuie sa te califici in grupe. Iar noi nu ne-am calificat. Nici pe locul 2 nu am ajuns....asa ca ce pretentii sa mai avem?
      Bine ca nu ne-am calificat, ne batea Senegalul.
    • +6 (6 voturi)    
      bulrene (Vineri, 22 iunie 2018, 17:10)

      utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ia zi tu ca un uom mare. cine este ala care e vinovat ca a angajat un nimeni sa antreneze nationala si cine raspunde pentru esecul survenit?
      ai minima decenta sa recunosti cum si unde ai gresit ?

      doar nu crezi ca exista vreun naiv prin Romania care crede ca e altcineva vinovat.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce ocazie (Vineri, 22 iunie 2018, 18:24)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Mare a ratat sa taca. Nivelul nu e unul foarte inalt, dar depinde fata de de ce il compari; fata de nicelul zero e infinit, iar fata de nivelul nostru de țurcă (cu antrenor Pițurcă) e numai uriaș. Și e ultimul care ar fi trebuit să deschidă gura, în ordinea vinovățiilor.
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 22 iunie 2018, 16:24)

    qwerasdf [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Mai trepadusule! (Vineri, 22 iunie 2018, 16:30)

    2016 [utilizator]

    Spune-i asta lui Daum, nu noua! Mai scuipi seminte din tribunele rusesti? Du-te si plimba ursu', nevertebratule!
    • +4 (4 voturi)    
      daum? (Vineri, 22 iunie 2018, 17:06)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      asa este. pai la ce jucatori avem nici nu aveam nevoie de antrenor. a stricat ala tot si baietii si-au pierdut elanul patriotic.
  • +11 (11 voturi)    
    Adica ... (Vineri, 22 iunie 2018, 16:30)

    Tkay [utilizator]

    "daca nu eram atat de slabi si cadeam intr-o grupa cu tari mult mai slabe ca noi, am fi putut sa trecem de grupe. Iar daca toate tarile jucau extrem de prost , am fi putut castiga si campionatul."
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 iunie 2018, 16:58)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    burleanule (Vineri, 22 iunie 2018, 17:04)

    freejack [utilizator]

    vrabia malai viseaza.
  • +7 (7 voturi)    
    mai stiti faza de la meciul cu danemarca? (Vineri, 22 iunie 2018, 17:14)

    Itsoc [utilizator]

    toti l-au injurat pe arbitru ca ne-a furat, nimeni nu l-a injurat pe mutu care a ratat 3 ocazii clare de gol singur cu portaru in ultimele 5 minute!

    asa si acum, aia-s destul de prosti, aveam sanse sa fim mai putini prosti.

    guess what, mestere? romania n-ar fi iesit din grupe nici daca era in grupa Rusiei.
    De altfel echipa romaniei n-ar iesi dintr-o grupa nici daca celalalte 3 echipe ar fi fost: Echipa colibelor din Papua Noua Guinee, Echipa pensionarilor din Trinidad Tobago si echipa copiilor malnutriti din RD Congo.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta cine o mai fi... (Vineri, 22 iunie 2018, 17:35)

    Stef_and [utilizator]

    De isi spune opinio despre asa ceva?
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e chiar . . . (Vineri, 22 iunie 2018, 17:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . hazliu! I-al de pe mine ca-l omor!
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha (Vineri, 22 iunie 2018, 18:01)

    The Saker [utilizator]

    ahahaha
    imberbul asta-i mai prost decat mircea sandu
  • +4 (4 voturi)    
    Demisia de onoare! (Vineri, 22 iunie 2018, 18:22)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Asta trebuia tovarăsu!
    Esti distrugatorul fotbalului românesc!
    Rusine pentru tupeu si nesimțire!
  • +1 (1 vot)    
    Asta e prost sau doar se preface ? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 8:56)

    falcoind [utilizator]

    Am calculat "EU" cum nu am mai luat de 20 de ani nici un gol la un turneu final, după doua manse din acest CM doar Uruguay și Croatia stau asa bine ca noi , cu putin "noroc" câștigăm campionatul , iar dacă NU, da Dragnea o ordonanță ca noi l-am câștigat.