Situaţia Argentinei a devenit una dramatică în Grupa D de la Campionatul Mondial din Rusia, după al doilea meci fără victorie. Echipa lui Jorge Sampaoli a fost învinsă categoric de Croația, scor 3-0, la capătul unei partide în care a fost depășită la toate capitolele. Rebic a deschis scorul în minutul 53, după o gafă uluitoare a lui Caballero. Modric a majorat avantajul cu unul dintre cele mai frumoase goluri de până acum la CM, iar Rakitic a desăvârșit umilința argentinienilor în prelungiri. Cu șase puncte după primele două meciuri disputate, Croația și-a asigurat locul în optimile turneului final, în timp ce soarta sud-americanilor depinde de jocul rezultatelor.

Caballero, gafa uriasa in meciul cu CroatiaFoto: fifa.com

Aici poți vedea rezumatul partidei Argentina vs Croația.

Programul următoarelor meciuri:

22 iunie, ora 18:00 – Nigeria - Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21:00 – Islanda - Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 21:00 – Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Desfășurarea livetext a partidei Argentina vs Croația:

Final de meci! Argentina vs Croația 0-3

90+2' Gool Croația! Rakitic trage de la marginea careului, Caballero respinge în faţă, dar mingea ajunge la Kovacic. Defensiva argentinienilor e la pământ. Kovacic întoarce la Rakitic, iar mijlocașul Barcelonei înscrie simplu în poarta goală. Seară de coșmar pentru sud-americani. Argentina vs Croația 0-3.

86' Bară pentru Croația! Echipa lui Sampaoli este complet depășită, dar este salvată de bara transversală. Rakitic a trimis în forță de la mare distanță, din lovitură liberă.

81' Gool Croația! Modric primește o pasă în zonă centrală, la 20 de metri, îi driblează superb pe fundașii sud-americani și trimite un șut imparabil. Argentina vs Croația 0-2

66' Ocazie pentru Croația! Vrsaljko pătrunde pe dreapta și îi centrează lui Mandzukic. Jucătorul lui Juventus a trimis în plasa laterală.

63' Ocazie uriasă pentru Argentina! Meza încearcă un șut pe jos, dar Subasic respinge. Mingea ajunge la Messi, dar nici jucătorul Barcelonei nu reușește să trimită mingea în poartă.

53' Gool Croația. Caballero comite o greșeală incredibilă! Portarul sud-american primește o pasă înapoi și trimite direct la adversar. Rebic profită și înscrie din voleu, direct sub bara transversală. Situația se complică teribil pentru echipa lui Sampaoli. Argentina vs Croația 0-1

46' A început repriza secundă. Nicio modificare în cele două echipe.

S-a încheiat prima repriză. Argentina - Croația 0-0.

45+2' Croația mai irosește încă o ocazie! Rebic primeşte o minge pe poziţie viitoare, scapă singur cu Caballero, dar șutează peste. În dreapta sa, Rakitic era liber. Zlatko Dalic și toți jucătorii de pe banca de rezerve și-au pus mâinile în cap.

33' Croația dă replica imediat! Mandzukic reia cu capul dintr-o centrare excelentă, însă balonul nu prinde spațiul porții. Este a doua ocazie importantă a croaților în această partidă, după cea avută de Perisic în minutul 5.

30' Ce ocazie ratează Argentina! Vida reușește să respingă o minge periculoasă, dar doar până la Perez. Argentinianul nu poate înscrie cu toată poarta goală în faţă!

21' Acuna trimite un șut centrare, iar balonul șterge bara transversală

13' Ocazie mare pentru Argentina. Messi îi pasează lui Salvio, acesta trimite mingea în centrul careului, dar Meza șutează în blocaj. Argentinienii par să se fi trezit şi aleargă după deschiderea scorului.

12' Lansare bună pentru Messi în careu, însă starul Barcelonei nu ajunge la timp pentru a împinge mingea în plasă.

5' Prima mare ocazie a meciului le aparține croaților. Perisic pătrunde în careu pe partea dreaptă, șutează la colțul lung, dar Caballero respinge în corner.

1' A început meciul. Argentina a avut lovitura de start.

Nizhny Novgorod Stadium este arhiplin. Se intonează cele două imnuri.Argentinienii așteaptă prima victorie la CM din Rusiaa echipei pregătite de Jorge Sampaoli.

Echipele de start:

Argentina: 23. Wilfredo Caballero - 2. Gabriel Mercado, 17. Nicolas Otamendi, 3. Nicolas Tagliafico - 18. Eduardo Salvio, 14. Javier Mascherano, 15. Enzo Perez, 8. Marcos Acuna - 10. Lionel Messi (căpitan), 19. Sergio Aguero, 13. Maximiliano Meza. Selecţioner: Jorge Sampaoli.

Rezerve: 1. Nahuel Guzman, 12. Franco Armani - 4. Cristian Ansaldi, 16. Marcos Rojo, 6. Federico Fazio, 5. Lucas Biglia, 7. Ever Banega, 20. Giovani Lo Celso, 21. Paulo Dybala, 22. Cristian Pavon, 11. Angel Di Maria, 9. Gonzalo Higuain.

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 21. Domagoj Vida, 6. Dejan Lovren, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 5. Vedran Corluka, 13. Tin Jedvaj, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 14. Filip Bradaric, 19. Milan Badelj, 8. Mateo Kovacic, 9. Andrej Kramaric, 20. Marko Pjaca.

Partida este arbitrată de Ravshan Irmatov (Uzbekistan).