Medicii americani susţin că evoluția portarului Loris Karius (Liverpool) în finala Champions League a fost afectată de o comoție cerebrală

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 11:40 Sport | Fotbal


Karius, prabusit pe teren dupa golul lui Bale
Foto: Uefa.com
​Portarul echipei Liverpool, Loris Karius, a suferit o comoţie cerebrală în timpul finalei Ligii Campionilor, după ce a fost lovit cu cotul la tâmplă de fundaşul formaţiei Real Madrid, Sergio Ramos, scrie News.ro.

Loris Karius a efectuat mai multe teste medicale la Massachusetts General Hospital din Boston.

Medicii au concluzionat că jucătorul a suferit o comoţie cerebrală, după ce în minutul 49, la un duel cu Sergio Ramos, spaniolul l-a lovit cu cotul la tâmplă. Portarul s-a plâns la arbitru, însă acesta nu a luat nicio decizie. Apoi el a comis două greşeli la golurile marcate de Benzema şi Gareth Bale.

"În momentul evaluarăii noastre, principalele simptome reziduale sugerează că a existat o disfuncţie spaţială vizuală. Este posibil ca acest lucru să afecteze performanţa", se arată într-un comunicat al spitalului din Boston.

Portarul german s-a întâlnit cu medicul Ross Zafonte, specializat în tratarea jucătorilor din NFL victime ale comoţiilor cerebrale.

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO IMAGINILE ZILEI Karius, în lacrimi în fața galeriei lui Liverpool - Le-a cerut iertare fanilor după un meci de coșmar

VIDEO Champions League: Real Madrid vs Liverpool 3-1/ Al treilea trofeu consecutiv pentru "galactici"; Karius, ghinionistul serii - două gafe de proporții



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5846 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    . (Marţi, 5 iunie 2018, 11:53)

    theo667 [utilizator]

    Sa vedem ce mai spun aparatorii macelarului Ramos. Probabil vor spune ca medicul e un fel de Bradisteanu si pentru cateva mii de dolari semneaza orice
  • +10 (16 voturi)    
    evident (Marţi, 5 iunie 2018, 12:02)

    toxx [utilizator]

    golanii de la real madrid, asa au castigat toate meciurile de cativa ani incoace, cu arbitrii si cu fault-uri.
    • -1 (7 voturi)    
      sa stii ca aceasta cupa nu o meritau (Marţi, 5 iunie 2018, 17:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      au avut noroc cu greseala lui Buffon in meciul cu Juventus , care a facut fault in min 90. Cu Liverpool nu au mai avut noroc, asa ca Ramos a scos el doi jucatori din teren: Salah si Karius. Cum? Prin dat la gioale.
      • -1 (1 vot)    
        Gioalele sunt ok. (Miercuri, 6 iunie 2018, 2:17)

        Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...dat la gioale ?! Salah a facut intindere la umar la o cadere iar Karius reclama o comotie la un contact in careu. Gioalele sunt ok. Daca ajunge la Real Salah se va pupa cu Ramos. Karius are nevoie urgenta sa recastige simpatia suporterilor lui Liverpool cu o poveste sentimentala, poate cu ceva abuzuri suferite in copilarie.
        • 0 (0 voturi)    
          precum vezi nu Karius a scos povestea (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:27)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

          cu comotia cerebrala, ci medicii americani. E o diferenta, nu?
  • 0 (16 voturi)    
    Comoție (Marţi, 5 iunie 2018, 12:20)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Trebuia sa ceară intervenția medicilor și/sau schimbare, e tot cina portarului oricum.
    • +1 (9 voturi)    
      Noi suntem romani, noi suntem romani... (Marţi, 5 iunie 2018, 14:23)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      La noi totdeauna victima e de vina.
      Stati sa vedeti cum apare acusi al mai tare comentator si demonstreaza ca, de fapt, Karius a vrut sa-i rupa mana lui Ramos cu o lovitura de cap...
      • 0 (4 voturi)    
        ei na, uite ca nu (Marţi, 5 iunie 2018, 16:59)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        a aparut comentatorul.
        • -1 (5 voturi)    
          Da, vad si eu... (Marţi, 5 iunie 2018, 19:01)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ... si sunt putin incurcat. Insa nu mi-am pierdut inca speranta, zic sa mai avem un pic rabdare.
    • +3 (7 voturi)    
      cred ca nu stii ce e aia comotie cerebrala (Marţi, 5 iunie 2018, 17:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Nu iti dai sema ca ai patit ceva, ca aivreao suferinta sau ca nu iti poti coordona miscarile. Tu crezi ca esti 100% normal. Am avut coleg cu accident vascular la serviciu, vorbea peltic, i se strambase putin gura, scapa obiectele din maini dar el declara ca se simte foarte bine si nu are nimic. abia cand l-am dus la Municipal si i-au facut RMN si-au dat seama ca suferise un AVC,
      • 0 (4 voturi)    
        Aha (Marţi, 5 iunie 2018, 18:17)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ești medic sau vorbești din auzite? Comoție cerebrală și nu și’a dat seama că e ceva ciudat cu el. Mda ...
        • 0 (0 voturi)    
          exact, mda (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:28)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          Tocmai asta e, ca nu iti dai seama. E afectata circulatia sangelui spre creiei, si de aceea nu esti 100% lucid, chiar daca crezi ca esti.
  • +9 (15 voturi)    
    Sergio Ramos, (Marţi, 5 iunie 2018, 12:30)

    bancher [utilizator]

    Un nenorocit al fotbalului, i-a scos din joc si pe Mohammad Salah si pe Karius. La Karius a fost mai rau, nici el nu si-a dat seama ca nu se mai putea concentra, si a luat 2 goluri de prost.
    Mi-e sila de asa jucatori si de ce fotbal a ajuns sa joace Realul. Avea dreptate si Iorga cand spunea ca exista infrangeri care te innobileaza si victorii care te fac de ras. Partea cu facutul de ras i se potriveste lui Ramos.
    • -2 (6 voturi)    
      sa nu uitam... (Marţi, 5 iunie 2018, 22:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ca din ultimele 3 CLuri una nu au castigat fara ajutorul flagrant al arbitruluiu....

      imi placea echipa asta... dar s-au transformat in niste interlopi!