Cristiano Ronaldo și viața sănătoasă - Ce mănâncă lusitanul, plus: "Mă voi retrage la 41 de ani, acum vârsta mea biologică este de 23 de ani"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 12:05 Sport | Fotbal


Cristiano Ronaldo
Foto: Facebook/ Cristiano Ronaldo
​A impresionat mereu prin grija pe care o are pentru corpul său, iar din când în când ține să-și arate <formele> după câte un gol important. Cristiano Ronaldo a anunțat că se simte foarte bine și că vârsta sa biologică este de 23 de ani. "Mă voi retrage la 41 de ani", a punctat atacantul celor de la Real Madrid (lusitanul a împlinit 33 de ani pe 5 februarie).

În săptămâna în care se pregătește pentru finala Champions League, Cristiano le-a mărturisit jurnaliștilor de la AS cum se simte și când are de gând să se retragă.

"Am mai spus, mă voi retrage la 41 de ani. Vârsta mea biologică de acum este de 23 de ani" - Cristiano Ronaldo. Că va fi sau nu așa vom vedea, cert este faptul că atacantul dă semne că se simte perfect din punct de vedere fizic, deși a ajuns și la el la 33 de ani (i-a împlinit pe 5 februarie).

Ronaldo a ajuns la Real Madrid în 2009, iar de mai multe ori a anunțat că își dorește să pună ghetele în cui de la formația de pe Santiago Bernabeu.

Ce mănâncă pentru se a menține în formă

Ca orice sportiv de performanță, Ronaldo are mare grijă la ceea ce mănâncă. Luis Lavrador (bucătarul naționalei Portugaliei) a discutat cu jurnaliștii de la Business Insider, acesta mărturisindu-le ce consumă cu exactitate la o masă atacantul celor de la Real Madrid.

Întotdeauna unul din obiectivele lui Cristiano a fost să mănânce sănătos. Astfel, de la masă nu lipsesc niciodată fructele proaspete, cerealele integrale, proteine <slabe> și multe salate. În plus, portughezul are mereu grijă să consume un pahar de vin roșu.

La nivel de băuturi, atacantul lusitan este hidratat cu băuturi izotonice speciale, care sunt preparate cu mai puțin zahăr decât mărcile comerciale. Acestea conțin un amestec de carbohidrați (pentru a spori rezistența la efort), electroliți (principalii sunt sodiu, potasiu, calciu și magneziu) și vitamina B12 (pentru a combate oboseala).

Pe lângă toate acestea, Cristiano este un mare consumator de carne. El adoră să aibă la masă o varietate de carne de pește. În plus, atacantul consumă în mod regulat carne făcută la grătar, însoțită de o salată bună.

Cristiano Ronaldo va putea fi văzut în finala Champions League de sâmbătă (n.r. 26 mai), la Kiev urmând să se dueleze Real Madrid (campioana ultimelor două ediții) și Liverpool (cormoranii au câștigat ultima dată trofeul în 2005, după o finală memorabilă cu AC Milan).

Atacantul face, de asemenea, parte din lotul cu care Portugalia va aborda Campionatul Mondial de Fotbal din vara acestui an. Lusitanii fac parte din Grupa B, alături de Spania, Maroc și Iran. Debutul va fi de foc pentru portughezi: se vor duela cu Spania (Cristiano își va înfrunta mai mulți dintre coechipierii de la Real Madrid).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4209 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Cand se va lasa de fotbal.. (Miercuri, 23 mai 2018, 12:56)

    mircea_cjn [utilizator]

    .. va ajunge la 143,5 kg
    • +5 (15 voturi)    
      iar varsta biologica (Miercuri, 23 mai 2018, 13:28)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      a creierului lui va fi tot de 5 anisori.
      • -2 (10 voturi)    
        cata ignoranta (Miercuri, 23 mai 2018, 13:36)

        Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        probabil ca n-ai vazut in viata ta un interviu cu Ronaldo, probabil te informezi din cancanuri..
        • +1 (3 voturi)    
          scuze man (Miercuri, 23 mai 2018, 17:08)

          eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

          Am citit cum fugea de la antrenamente ca sa mearga la scoala. Si fata de Bill Gates el a si reusit sa termine Harvard.
          Acu' serios, ma mir ca inca n-ai bagat de seama ca majoritatea fotbalistilor (mai putin Cornel Dinu :D) sunt niste semi-analfabeti si nu-i neaparat ceva rau. N-au ei timp sa citeasca. Parerea mea e data dupa comportamentul lui in teren. Se comporta ca un copil de 5 ani.
          • +3 (3 voturi)    
            Trateaza-l ca pe un fotbalist! (Miercuri, 23 mai 2018, 22:26)

            paonipao [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

            Dar de clasa!
            Crezi ca ar fi putut fi si om de stiinta si fotbalist de valoare in acelasi timp?!

            Ti se pare ca intelectualul Dinu (de care vorbesti) a ajuns la nivelul “de fotbalist” al lui Ronaldo?
            • +1 (1 vot)    
              corect (Joi, 24 mai 2018, 11:59)

              eGerula [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

              Nici n-am comentat calitatea lui de bun fotbalist. Si nici nu ma asteptam sa bubuie de cultura. Cred ca nici Federer n-a rupt cartea dar uita-te cum se comporta pe teren. Si nu putem spune ca Ronaldo e de ieri pe teren. Ar fi trebuit sa se maturizeze la experienta lui. O sa creasca si el mare si o sa-i vina mintea la cap.
              • 0 (0 voturi)    
                Hai sa acceptam... (Joi, 24 mai 2018, 13:34)

                paonipao [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

                ca tenismenii sunt niste sportivi mai aparte...sa zicem mai rafinati!
                Chiar daca “sportul alb” a dat si specimene ciudate, unii chiar cu apucaturi golanesti...!

                In general cred ca toti sportivii ar trebui judecati dupa rezultatele din competitii, daca ar fi sa-i judecam si din prisma calitatilor extrasportive (pe care le-ar putea avea)probabil ca am anula totul.
          • 0 (0 voturi)    
            asta e.. (Joi, 24 mai 2018, 18:57)

            Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

            pareri diferite, a mea s-a schimbat după ce-am aflat de comportamentul DIN AFARA terenului. Nici nu m-ar interesa daca-ar fi semi-analfabet, mai zi-mi de un "cocalar" care-și donează zeci de milioane din câștiguri, doneaza sâmge regulat și câteodată măduvă. RLY ?
    • 0 (2 voturi)    
      De ce aceasta greutate? (Miercuri, 23 mai 2018, 22:19)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Atat ai tu acum?
  • +6 (12 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 23 mai 2018, 13:53)

    erevan [utilizator]

    un analfabet, infumurat si egoist.
    daca ar fi roman s-ar numi manelist,,,
    • -5 (5 voturi)    
      si-ar avea "erevan" ca nickname (Miercuri, 23 mai 2018, 15:09)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      evident
      • +3 (3 voturi)    
        ,,, (Joi, 24 mai 2018, 10:45)

        erevan [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        zise goe cu humor,,,