​VIDEO Liverpool merge în marea finală, AS Roma rămâne cu o victorie de palmares (4-2)

Joi, 3 mai 2018, 9:04 Sport | Fotbal

Edin Dzeko, eliminat in semifinale
​După rezultatul final, s-ar putea spune că AS Roma a fost atât de aproape de o întoarcere incredibilă a rezultatului tur cu Liverpool (n.r. 2-5). Nu a fost însă chiar așa, gazdele înscriind golul de 4-2 la ultima fază a disputei. A fost însă un meci frumos, cu un ritm ridicat, în care Roma ne-a arătat că uneori ambiția face mai mult decât orice în sport. Finala de pe 26 mai (de la Kiev) le va aduce față în față pe Real Madrid și pe Liverpool.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Milner ’15 (autogol), Dzeko ’52 şi Nainggolan ’86, '90+4 (penalti). Pentru Liverpool au marcat Mane ‘9 şi Wijnaldum ’25.

Echipe:

AS Roma: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Pellegrini (Under ’53), De Rossi (Gonalons ’69), Nainggolan - Schick, Dzeko, El Shaarawy (Antonucci ’75). Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Liverpool: Karius - Alexander-Arnold (Clyne '90+2), Van Dijk, Lovren, Robertson - Wijnaldum, Henderson, Milner - Salah, Firmino (Solanke ’87), Mane (Klavan ’83). Antrenor: Jurgen Klopp.

Rezumatul partidei AS Roma - Liverpool.

S-ar putea să te intereseze și:

Liga Campionilor: Liverpool a fost învinsă cu 4-2 de AS Roma în returul semifinalelor LC, dar s-a calificat în finală, după ce în tur câştigase cu 5-2

1993 vizualizari

Si daca arbitrul le dadea penaltiul (Joi, 3 mai 2018, 11:20)

Cuca [utilizator]

pe care ar fi trebuit sa-l dea, Roma ar fi castigat cu 5-2, deci intra in prelungiri.
      Si daca... (Joi, 3 mai 2018, 12:07)

grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

...nu ar fi dat penaltiul din ultimul minut,care nu a fost penalty (fundasul era la 1 metru distanta si cu bratul lipit de corp) era 3-2.
      penalti (Joi, 3 mai 2018, 12:13)

pypy [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

la Real/Bayern nu s-a dat penalti la Marcello, aici s-a dat penalty desi distanta a fost mai mica.