Cote D'Ivoire a facut instructie cu selectionata Beninului, de care a trecut cu 4-1, si, profitand de remiza alba din celalalt meci al grupei B, intre Mali si Nigeria, a obtinut deja calificarea in sferturile de finala. Exista si vesti proaste pentru elefanti: fundasul Kolo Toure s-a accidentat in meciul cu Benin, iar Salomon Kalou a primit al doilea galben si va absenta in ultimul meci al grupei, cu Mali, joc care va decide sefia grupei, Nigeria avand sanse minime de a continua competitia.

Desi au inceput tremurat meciul cu Benin, deschizand scorul abia in minutul 40, prin vedeta Didier Drogba, ivorienii s-au dezlantuit apoi marcand inca de trei ori prin Yaya Toure, Abdul Kader Keita si Dindane, in timp ce golul veveritelor a venit in minutele de prelungire din partea lui Omotoyossi. Fundasul Constant Djakpa, de la Pandurii Targu Jiu, nu a fost folosit niciun minut la Cote D'Ivoire.