Formaţia Atletico Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, joi seară, în deplasare, cu Arsenal Londra, în prima manşă a semifinalelor Ligii Europa, meci la care a rămas în inferioritate numerică în minutul 10 şi Diego Simeone a fost trimis în tribună în minutul 13, potrivit news.ro.

Gazdele au deschis scorul prin Alexandre Lacazette ’61. Pentru madrileni a înscris Antoine Griezmann ’82.

În minutul 10, de la Atletico a fost eliminat Vrsaljko, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Trei minute mai târziu, tehnicianul formaţiei madrilene, Diego Simeone, a fost trimis în tribună pentru proteste vehemente.

Arsenal: Ospina - Monreal, Koscielny, Mustafi, Bellerin - Wilshere, Xhaka, Ramsey - Özil, Welbeck – Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez – Correa (Savic ’75), Saul, Partey, Koke – Griezmann (Torres ’86), Gameiro (Gabi ‘65). Antrenor: Diego Simeone

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Franţa, cu Clement Turpin la centru.

Meciul retur va avea loc la 3 mai, la Madrid.

Formaţia Olympique Marseille a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Salzburg, în prima manşă a semifinalelor Ligii Europa, potrivit news.ro.

Golurile au fost marcate de Florian Thauvin ’15 şi Clinton Njie ’63.

Olympique Marseille: Pelé - Sarr, Rami, Gustavo, Amavi – Lopez (Njie ’60), Sanson, - Thauvin (Germain ’80), Payet, Ocampos (Anguissa ’52) – Mitroglou. Antrenor: Rudi Garcia

Salzburg : Walke - Lainer, Ramalho, Caleta-Car, Ulmer – Haidara (Yabo ’81), Samassekou, Berisha - Hwang (Gulbrandsen ’60), Wolf (Schlager ’68), Dabbur. Antrenor: Marco Rose

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Scoţia, cu William Collum la centru.