Manchester United a obținut calificarea în finala Cupei Angliei după o victorie la limită pe Wembley, scor 2-1, cu Tottenham. Condusă cu 1-0, echipa lui Jose Mourinho a reușit să întoarcă soarta partidei grație golurilor reușite de Alexis Sanchez și Ander Herrera.

Jose MourinhoFoto: manutd.com

Tottenham a deschis scorul în minutul 11, prin Dele Alli, după o centrare perfectă a lui Eriksen. Alexis Sanchez a adus egalarea în minutul 24, cu o lovitură de cap, pasa decisivă aparținându-i lui Paul Pogba. Golul victoriei a venit în minutul 62, grație reușitei lui Ander Herrera: un șut din prima, de la marginea careului de 16 metri.

Rezumatul meciului Manchester United vs Tottenham.

În lupta pentru trofeu, Manchester United o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Chelsea și Southampton. Finala va avea loc la 19 mai, tot pe Stadionul Wembley.

De-a lungul timpului, United a câștigat de 12 ori Cupa Angliei, în sezoanele 15/16, 03/04, 98/99, 95/96, 93/94, 89/90, 84/85, 82/83, 76/77, 62/63, 47/48, 1908/09. Doar Arsenal (câștigătoarea ediției de anul trecut) are mai multe trofee în această competiție: 13.