VIDEO Manchester United - Tottenham 2-1/ Echipa lui Mourinho s-a calificat în finala Cupei Angliei

Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 21:39 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Manchester United a obținut calificarea în finala Cupei Angliei după o victorie la limită pe Wembley, scor 2-1, cu Tottenham. Condusă cu 1-0, echipa lui Jose Mourinho a reușit să întoarcă soarta partidei grație golurilor reușite de Alexis Sanchez și Ander Herrera.

Tottenham a deschis scorul în minutul 11, prin Dele Alli, după o centrare perfectă a lui Eriksen. Alexis Sanchez a adus egalarea în minutul 24, cu o lovitură de cap, pasa decisivă aparținându-i lui Paul Pogba. Golul victoriei a venit în minutul 62, grație reușitei lui Ander Herrera: un șut din prima, de la marginea careului de 16 metri.

În lupta pentru trofeu, Manchester United o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Chelsea și Southampton. Finala va avea loc la 19 mai, tot pe Stadionul Wembley.

De-a lungul timpului, United a câștigat de 12 ori Cupa Angliei, în sezoanele 15/16, 03/04, 98/99, 95/96, 93/94, 89/90, 84/85, 82/83, 76/77, 62/63, 47/48, 1908/09. Doar Arsenal (câștigătoarea ediției de anul trecut) are mai multe trofee în această competiție: 13.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.