​Aflată în luptă cu AS Monaco şi Marseille pentru locul secund din campionatul Franței, Olympique Lyon a oferit un adevărat festival ofensiv vineri seară, într-un meci disputat pe terenul celor de la Dijon (etapa XXXIV din Ligue 1). Tabela arăta la pauză 1-1, însă repriza a doua a reprezentat o adevărată demonstrație de forță din partea elevilor lui Bruno Genesio, care s-au impus cu un categoric 5-2.

Rezumatul meciului Dijon vs Olympique Lyon.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Depay (4'), Rosier (50' - autogol), Fekir (53'), Traore (77') şi Cornet (82'), în timp ce pentru gazde a punctat Sliti (26' și 55').

Olympique Lyon ocupă ultima treaptă a podiumului din Ligue 1, cu 69 de puncte, fiind la o lungime în spatele lui AS Monaco (locul doi) și având un punct avans față de Marseille (locul patru) - ambele au câte un meci mai puțin disputat.

Tot vineri, FC Nantes, cu Ciprian Tătăruşanu integralist, a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Rennes.