Golul lui Junior Agogo a fost suficient pentru gazda Cupei Africii, Ghana, care a luat cele trei puncte in confruntarea cu cea mai modesta reprezentativa a competitiei, Namibia, si astfel nationala Stelelor Negre a facut un pas important spre sferturile de finala.

In celalalt joc din faza a doua a grupei A, Guinea a invins Marocul cu 3-2, si nordicii sunt aproape de eliminare. Golurile invingatorilor au fost marcate de Feindouno in minutele 11 si 63, al doilea din penalti si Bangoura, minutul 59, in timp ce pentru invinsi au inscris Aboucherouane, minutul 60 si Ouaddou in ultimul minut al jocului.In ultima runda, marocanii vor da piept cu Ghana si au nevoie de o victorie pentru a merge mai departe.