​Câştigătoare a ultimelor două ediţii din Champions League, Real Madrid primește vizita lui Juventus (finalistă în sezonul trecut), în a doua manșă a sferturilor de finală din cadrul celei mai importante competiții intercluburi de pe "Bătrânul Continent". În urma victoriei obținute în tur cu 3-0, "galacticii" sunt ca și calificați în "careul de ași". Elevii lui Zinedine Zidane nu le-au dat nicio șansă bianconerilor și e greu de crezut că "Bătrâna Doamnă" poate produce minunea pe "Santiago Bernabeu". Un al duel interesant al serii se anunță a fi cel dintre Bayern Munchen și Sevilla. Bavarezii s-au impus cu 2-1 în Spania și au prima șansă la calificare.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Juventus vs Real Madrid (21:45) - Telekom Sport 1, Look Plus

Echipele probabile:

Real Madrid: Navas; Carvajal, Casemiro, Varane, Marcelo; Kovačić, Modrić, Kroos; Isco, Ronaldo, Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane.

Absenți: Nacho (accidentat), Ramos (suspendat)

Incert: Vázquez (accidentat)

Juventus: Buffon; De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanić, Matuidi; Cuadrado, Higuaín, Douglas Costa. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Absenți: Dybala (suspendat), Bentancur (suspendat), Bernardeschi (accidentat), Barzagli.

Arbitri: Michael Oliver (central), Stuart Burt, Simon Bennett (asistenți), Martin Atkinson, Andre Marriner (adiționali) - toți din Anglia. Al patrulea oficial: Lee Betts (Anglia).

Întâlniri directe: 20

Victorii Real Madrid: 10

Victorii Juventus: 8

Remize: 2

Golaveraj: 25-22

Ultimele întâlniri directe:

Real Madrid - Juventus 2-1 (Grupele Champions League, 2013)

Juventus - Real Madrid 2-2 (Grupele Champions League, 2013)

Juventus - Real Madrid 2-1 (Semifinalele Champions League, 2015)

Real Madrid - Juventus 1-1 (Semifinalele Champions League, 2015)

Juventus - Real Madrid 1-4 (Finala Champions League, 2017)

Juventus - Real Madrid 3-0 (Sferturi Champions League, 2018).

De știut despre cele două echipe:

• Real Madrid se află pentru a 35-a oară în sferturile Champions League/ Cupa Campionilor Europeni, un record. Bilanț: 28 de victorii, 6 înfrângeri.
  • Madrilenii se află în sferturile de finală pentru al optulea sezon la rând, un nou record al clubului. Ei au câștigat fiecare din ultimele șapte sferturi disputate și mai au nevoie de încă o victorie pentru a egala seria de opt succese consecutive din perioada 1967/68 - 1988/89.
  • De 12 ori campioană a Europei, Real Madrid are până acum 149 de victorii în cea mai importantă competiție intercluburi de pe "Bătrânul Continent". Cu un succes pe "Bernabeu", Real Madrid ar deveni prima echipă care ajunge la 150 de victorii.
  • Realul a câștigat ultimele șase meciuri disputate împotriva echipelor italiene, după ce a remizat cu Juventus în manșa a doua a semifinalelor ediției 2014/15 a Champions League. În optimile sezonului trecut, "galacticii" au învins-o pe Napoli, scor 3-1 acasă și în deplasare.
  • Deși a eliminat-o pe AS Roma în optimile ediției din 2015/16 a Champions League (2-0 acasă și 2-0 în deplasare), Real Madrid pierduse precedentele opt duble manșe din fazele eliminatorii împotriva echipelor italiene. Bilanțul madrilenilor în dublele manșe cu formații italiene: 12 victorii, 9 înfrângeri.
  • Real Madrid a pierdut doar unul din ultimele 13 meciuri contra echipelor din Serie A (8 victorii, 4 remize) - înfrângerea cu Juventus din prima manșă a semifinalei din 2015 (scor 1-2).
  • Madrilenii au câștigat 34 dintre ultimele 40 de meciuri disputate pe teren propriu în Champions League, pierzând doar o singură dată - 3-4 cu FC Schalke 04 în manșa a doua a optimilor (ediția 2014/15), dar s-au impus la general cu 5-4.
  • Realul a pierdut doar una din cele 32 de duble manșe din competițiile UEFA când a câștigat meciul tur în deplasare. Cel mai recent, madrilenii au eliminat-o pe Bayern Munchen după ce s-au impus în deplasare  în prima manșă (scor 2-1), în sferturile ediției de anul trecut (au câștigat cu 4-2 acasă).
  • Juventus se află la a 18-a prezență în sferturile  Champions League/ Cupa Campionilor Europeni. Bilanț: 12 victorii, 5 înfrângeri.
  • Recordul lui Juve în dublele manșe cu echipele spaniole este de 9 victorii și 6 înfrângeri, cel mai recent succes fiind împotriva Barcelonei, în sferturile ediției de anul trecut a CL (3-0 acasă, 0-0 în deplasare).
  • Prima manșă cu Real Madrid a reprezentat pentru Juve cea mai dură înfrângere într-un meci european disputat pe teren propriu, după cele cu Manchester United (0-3, în faza grupelor, sezonul 2002/03) și Bayern Munchen (1-4, în faza grupelor, sezonul 2009/10).
  • A fost doar pentru a doua oară când Juventus a pierdut prima manșă acasă într-o competiție UEFA. Precedenta înfrângere a fost în sferturile Cupei Campionilor Europeni, sezonul 1961/62, când a pierdut în fața celor de la Real Madrid, scor 0-1.

Ce au spus cei doi antrenori:

"Rezultatul din meciul tur nu schimbă nimic pentru noi. Este un alt joc - ce s-a întâmplat, s-a întâmplat. Avem un rezultat bun, dar mai avem un meci de jucat. Trebuie să facem un alt joc grozav. Mă gândesc doar la ziua de mâine și la noi, nu la posibilii adversari din runda următoare" - Zinedine Zidane.

"Ceea ce vrem să facem este să inversăm acel 3-0. A fost un rezultat dur, va trebui să jucăm un meci complet împotriva unei echipe complete, dacă dorim să obținem un rezultat pozitiv. Nimeni nu s-a așteptat să primim gol după două minute la Torino, așa că de ce nu putem face noi mâine același lucru? Trebuie să dăm totul" - Massimiliano Allegri.

Bayern Munchen vs Sevilla (21:45) - Telekom Sport 2, Look Tv

Bayern: Ulreich; Kimmich, Hummels, Boateng, Bernat; Martínez, Thiago, James; Ribéry, Müller, Lewandowski. Antrenor: Jupp Heynckes.

Absenți: Neuer , Coman , Alaba, Vidal (accidentați)

Sevilla: Soria; Navas, Mercado, Lenglet, Escudero; N'Zonzi, Banega, Vázquez; Sarabia, Sandro, Muriel. Antrenor: Vincenzo Montella.

Absent: Kjær (accidentat)

Incerți: Carole, Corchia, Mena (accidentați)

Arbitri: William Collum (central), David McGeachie, Francis Connor (asistenți), Bobby Madden, John Beaton (adiționali) - toți din Scoția. Al patrulea oficial: Douglas Potter (Scoția).

Au marcat: Sarabia 31'/ Navas 37' (autogol), Alcantara 68'

• Bayern Munche se află pentru a șaptea oară consecutiv în sferturile Champions League, un record al clubului.
  • Palmaresul bavarezilor în sferturile Champions League/ Cupa Campionilor Europeni: 18 victorii, 10 înfrângeri.
  • Bayern se află pentru a 17-a oară în sferturile Champions League (actualul format al competiției), având cu o prezență mai mult decât oricare altă echipă. Barcelona și Real Madrid sunt următoarele în acest clasament, cu câte 16 prezențe în sferturile CL.
  • În dublele manșe cu echipele spaniole, Bayern Munchen are un bilanț negativ: 9 victorii și 10 înfrângeri.
  • Aventura bavarezilor în sezonul trecut al CL a luat sfârșit chiar în faza sferturilor de finală, fiind eliminată de Real Madrid, care a câștigat cu 2-1 în deplasare și 4-2 pe teren propriu. A fost a patra eliminare consecutivă suferită de Bayern în fața unei echipe din La Liga, după ce în sezoanele anterioare fusese învinsă de Atletico Madrid (2015/16), Barcelona (2014/15) și Real Madrid (2013/14) - toate în semifinale.
  • Bayern a pierdut doar una din cele 24 de duble manșe în competițiile UEFA după ce a câștigat meciul tur în deplasare. S-a întâmplat în optimile ediției din 2010/2011 a CL, în fața celor de la FC Internazionale Milano (1-0 în deplasare, 2-3 acasă).
  • Singura prezență anterioară a Sevillei în sferturile celei mai importante competiții europene între cluburi datează din sezonul 1957/58 al Cupei Campionilor Europeni, când a fost învinsă de Real Madrid, scor 10-2 la general (0-8 în deplasare și 2-2 acasă).
  • Bilanțul andaluzilor în dublele manșe eliminatorii cu echipele germane este de trei victorii și două înfrângeri. Cea mai recentă întâlnire a fost câștigată de Sevilla cu 4-2 la general în fața celor de la VfL Borussia Mönchengladbach, în șaisprezecimile Europa League, sezonul 2014/15 (1-0 acasă și 3-2 în deplasare).
  • Sevilla a pierdut doar două din ultimele 12 meciuri disputate în deplasare în competițiile UEFA (4 victorii și șase remize): scor 1-5 cu Spartak Moscova (grupele actualului sezon din CL) și 0-2 cu Leicester (optimile ediției trecute a CL).
  • Sevilla a pierdut primul meci acasă într-o dublă manșă din competițiile UEFA de două ori până acum. Andaluzii au fost eliminați FC Porto în șaisprezecimile Europa League (sezonul 2010/11), după ce au pierdut acasă cu 2-1 și au câștigat cu 1-0 în deplasare. Trei ani mai târziu, în optimile aceleiași competiții, Sevilla a învins-o pe rivala Real Betis, scor 4-3 la penaltiuri, după ce fiecare formație câștigase cu 2-0 în deplasare.

"Când pierzi cu 2-1 acasă, știi că trebuie să îți asumi riscuri în manșa a doua pentru a te califica. Trebuie să ataci mai mult, ceea ce va face și Sevilla. Noi avem propriul stil și un plan de atac. Vom juca așa cum facem întotdeauna acasă. Liga Campionilor este competiția pe care orice antrenor și jucător dorește să o câștige. Întâlnești cele mai bune echipe din Europa. Bineînțeles că vrem să o câștigăm" - Jupp Heynckes.

"Meciul durează 90 de minute, deci este important să fim în joc pe parcursul celor 90 de minute. Trebuie să avem un echilibru. Nu trebuie să înscriem cât mai repede posibil. Trebuie să rămânem în joc. Știm că putem înscrie un gol sau două în a doua repriză, dar trebuie să evităm să primim gol, mai ales în a doua jumătate" - Vincenzo Montella.