​Barcelona a învins-o pe Leganes, scor 3-1, pe "Camp Nou", într-un meci în care Messi a făcut spectacol. Argentinianul a înscris toate cele trei goluri ale catalanilor, care au egalat recordul de invincibilitate în La Liga: 38 de meciuri consecutive fără înfrângere.

Rezumatul partidei Barcelona vs Leganes.

Lionel Messi a marcat în minutele 27, 32 şi 87, în timp ce pentru Leganes a punctat El Zhar, în minutul 69.

În urma victoriei de pe "Camp Nou", echipa lui Valverde a egalat recordul de invincibilitate în La Liga stabilit de Real Sociedad în urmă cu 38 de ani: 38 de meciuri consecutive între etapa a XXIX-a a sezonului 1978/1979 şi etapa a XXXII-a a sezonului 1979/1980.

Catalanii nu au cunoscut gustul înfrângerii în cele 31 de meciuri din acest sezon şi nici în ultimele şapte jocuri din ediţia trecută a La Liga (31 de victorii și șapte remize). Ultima înfrângere a Barcelonei în campionatul Spaniei datează din 8 aprilie 2017, când a fost învinsă, în deplasare, de Malaga, scor 2-0.

Messi, 40 de hat-trick-uri pentru Barcelona

A fost hat-trick-ul cu numărul 40 reușit de Messi pentru gruparea de pe "Camp Nou", dintre care 29 au fost în campionat (trei în acest sezon). Argentinianul are 39 de goluri în toate competițiile din acest sezon și un total de 546 în tricoul blaugrana.

Cu hat-trick-ul reușit împotriva celor de la Leganes, Messi a ajuns la 29 de goluri marcate în campionat în actualul sezon, egalându-l astfel pe Mohamed Salah (Liverpool), golgheterul din Premier League, care până acum era singur pe primul loc în clasamentul pentru Gheata de Aur a Europei.

De-a lungul carierei, Messi a câștigat de patru ori Gheata de Aur: în sezoanele 2009-2010 (34 goluri), 2011-2012 (50 goluri, record în LaLiga), 2012-2013 (46 goluri) și 2016-2017 (37 goluri).

1. Barcelona 79 puncte

2. Atl. Madrid 67

3. Real Madrid 63

4. Valencia 62

5. Betis 49

6. Villarreal 47 etc.

Partidele Levante – Las Palmas, Real Madrid – Atlético de Madrid, Real Sociedad – Girona, Valencia – Espanol Barcelona se dispută duminică. Întâlnirea Villarreal – Bilbao este programată luni.