După ce a fost învinsă categoric de Liverpool în Champions League (scor 0-3), Manchester City a mai primit o lovitură: a pierdut partida de pe teren propriu cu rivala Manchester United, scor 2-3, deși a condus cu 2-0 (etapa XXXIII din Premier League). Paul Pogba a adus egalarea pentru trupa lui Mourinho, cu o "dublă" reușită în doar două minute, iar Smalling a semnat golul victoriei.

Paul Pogba, dubla impotriva lui Manchester CityFoto: manutd.com

După 30 de minute de joc, "cetățenii" conduceau cu 2-0, grație golurilor reușite de Kompany (25') şi Gundogan (30') și nimic nu anticipa răsturnarea incredibilă de scor din repriza a doua.

Paul Pogba a bifat "dubla" în minutele 53 și 55, iar Smalling a marcat golul victoriei pentru "diavoli" în minutul 69.

Astfel, Manchester City, care a suferit a doua înfrângere în actualul sezon din Premier League, a ratat șansa de a câștiga matematic titlul chiar în fața rivalei din oraș. Echipa lui Pep Guardioala este lider în Premier League, cu 84 de puncte, în timp ce United se situează pe locul secund, cu 71 de puncte.

Rezumatul meciului Manchester City vs Manchester United.