Formaţia Lazio Roma, cu Ştefan Radu integralist, a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, echipa Salzburg, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa, arbitrat de o brigadă cu Ovidiu Haţegan la centru, potrivit news.ro.

Golurile gazdelor au fost marcate de Lulic ‘8, Parolo ’49, Felipe Anderson ’74 şi Immobile ’76. Pentru oaspeţi au înscris Berisha ’30 (penalti) şi Minamino ’71.

Lazio a obţinut acest succes în ziua în care antrenorul său, Simone Inzaghi, a împlinit 42 de ani.

Tot joi, Arsenal Londra s-a impus cu 4-1 în prima manşă cu ŢSKA Moscova. Au marcat Ramsey ‘9, ’28 şi Lacazette ’23 (penalti), ’35, respectiv Golovin ’15.

La Madrid, Atletico a învins cu scorul de 2-0 Sporting Lisabona. Koke a deschis scorul în secunda 22, iar al doilea gol a fost înscris de Griezmann ’40.

În al patrulea sfert de finală, Leipzig a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, Olympique Marseille (gol Werner ‘45+1).

Partidele retur vor avea loc la 12 aprilie.