Formaţia Liverpool a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Manchester City, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, potrivit news.ro.

Golurile au fost marcate de Mohamed Salah ’12, Alex Oxlade-Chamberlain ’21 şi Sadio Mane ’31.

Liverpool: Karius - Alexander-Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson - Milner, Henderson, Oxlade-Chamberlain (Moreno ’85) – Salah (Wijnaldum ’52), Firmino (Solanke ’71), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Kompany, Laporte – Gundogan (Sterling ’57), Fernandinho, David Silva - De Bruyne, Jesus, Sane. Antrenor: Josep Guardiola

Partida retur va avea loc la 10 aprilie.

FC Barcelona a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa AS Roma, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, în care oaspeţii au înscris două autogoluri.

Au marcat Daniele de Rossi ’38 (autogol), Konstantinos Manolas ’55 (autogol), Gerard Pique ’59 şi Luis Suarez ’87 pentru Barcelona, respectiv Dzeko ’80 pentru AS Roma.

Jocul a fost întrerupt pentru scurt timp, în minutul 19, după ce pe teren au ajuns mai multe baloane aruncate din tribune de fanii Barcelonei, care au cerut eliberarea liderilor catalani şi independenţa regiunii.

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Sergi Roberto (Andre Gomes ’83), Rakitic, Busquets (Paulinho ’67), Iniesta (Denis Suarez ’85) - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde.

AS Roma: Alisson - Peres, Fazio, Manolas, Kolarov – Pellegrini (Gonalons ’61), De Rossi (Defrel ’77), Strootman – Florenzi (El Shaarawy ’72), Dzeko, Perotti. Antrenor: Eusebio Di Francesco