România - Suedia 1-0, meci amical

Încă un episod jenant pentru țara noastră: "Pare că toate oile din România au păscut pe gazonul din Craiova" - Sport Bladet

de Diana Ene     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 12:12 Sport | Fotbal


Gazonul de pe Ion Oblemenco la partida cu Suedia
Foto: frf.ro
După "plaja" din meciul cu Danemarca și "câmpul cu cartofi" de la disputa cu Franța, pentru România a venit momentul "câmpului de oi". Noul stadion "Ion Oblemenco" a fost inaugurat în noiembrie 2017, iar în prezent gazonul se prezintă într-o stare deplorabilă. Pe bună dreptate, jurnaliștii suedezi au comparat suprafața de joc a stadionului din Bănie cu un câmp păscut de oi. "Cineva a eliberat toate oile din România și le-a pus să pască pe 'Oblemenco' ", a scris publicația Sport Bladet.

"Date recente de la Eurostat: România este a treia țară din UE ca număr de oi. Anul trecut statisticile au contabilizat 9.8 milioane de oi și pare că ieri cineva le-a eliberat pe toate să pască pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova. În orice caz, așa părea.

Am mers în România pentru un meci în luna martie, pe o vreme bună, în fața unui adversar care să opună rezistență. Am ajuns în schimb pe o arenă ultramodernă cu iarbă medievală", a scris publicația Sport Bladet.

Stadionul "Ion Oblemenco" (30.944 locuri) a fost gazda confruntării dintre România și Suedia, câștigată de echipa lui Cosmin Contra cu 1-0. A fost prima partidă pentru naționala României disputată la Craiova după 14 ani.

Vechiul stadion "Ion Oblemenco" (denumit "Central" până în 1996) a fost demolat pentru a se construi o arenă ultramodernă. Lucrările au început în vara lui 2015 și s-au finalizat în toamna anului 2017. Construcția noului stadion a costat 52 de milioane de euro.

Inaugurarea noului stadion din Bănie a avut loc la 10 noiembrie 2017, cu ocazia unui meci amical între CS U Craiova și Slavia Praga. Cehii s-au impus cu 4-0.

Marea problemă a stadionului "Ion Oblemenco" este în continuare gazonul. În plus, condițiile meteo nefavorabile din ultima perioadă au afectat și mai mult suprafața de joc, iar la finalul partidei dintre România și Suedia, gazonul arăta ca un câmp pregătit pentru însămânțare.

Gazonul propriu-zis de pe "Ion Oblemenco"a fost produs de Euro Green, societate nemțească, unul dintre cei trei coloși care produc gazon pentru terenuri de sport, la nivel mondial, potrivit site-ului ucv1948.ro. Înlocuirea unui astfel de gazon (la care constructorii dădeau asigurări că nu se va ajunge, dacă mentenanța este făcută "după manual") ar costa 200.000 de euro.

În august 2017, când gazonul de pe noul Oblemenco nu fusese încă testat, Mircea Crăciun, managerul celor de la Eco Garden Construct, spunea că stadionul din Bănie are cel mai bun gazon din țară: "Aveți cel mai bun gazon din țară, dar cu această calitate vine și o mare responsabilitate. Vorbim despre un tip de gazon foarte pretențios, iar mentenanța trebuie făcută foarte bine."









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2841 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Stadion NOU cu gazon second hand (Miercuri, 28 martie 2018, 12:22)

    Gryphus [utilizator]

    asta e Romania PSD
    • +5 (5 voturi)    
      pai in articol (Miercuri, 28 martie 2018, 15:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      spune altceva.
      gazonul este first class, dar olteanu n'a stiut, sau n'a vrut, sau a aplicat zicala romaneasca: las ca stiu io mai bine !
      ma refer la intretinerea gazonului.
      un gazon este un organism viu, mai bine zis o colonie de organizme vii, care trebuie ingrijita ca atare.
      noi suntem tzara lui dorel, merge si'asa.
  • +20 (20 voturi)    
    Tineti minte ca in 2003 guvernul PSD punea NISIP (Miercuri, 28 martie 2018, 12:24)

    Gryphus [utilizator]

    mai tineti minte infrangerea cu Danemarca din 2003 ?

    cine credeti ca era la guvernare? Tot PSD - Guvernul Nastase 2000-2004. Si n-am uitat ca atunci au pus NISIP pe tot terenul, nisip adus de Oprisan - PSD Vrancea

    PSD parca intentionat vrea sa faca Romania de rusine
  • -2 (24 voturi)    
    Și de ce e „jenant pentru România” ? (Miercuri, 28 martie 2018, 12:26)

    Tescovin [utilizator]

    O fi jenant pentru administratorul stadionului poate. Dar de ce pentru România ? Are cineva impresia că se va duce buhul în jurul lumii de acest meci amical fără importanță, doar pentru că s-a jucat pe un gazon prost ?

    Jenant pentru România e că-l are pe Dragnea în fruntea bucatelor, că face 25 de centimetri de autostradă pe an, că ne pleacă tinerii din țară pe capete. Nu că un stadion oarecare nu e dotat cu gazon anti-noroi. Ce ne mai place noroiul... în special să aruncăm cu el în noi înșine !
    • +9 (15 voturi)    
      cum adica "de ce" (Miercuri, 28 martie 2018, 12:35)

      baronulmunchausen [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Pai nu Romania a fost gazda ? Nu au jucat "suedejii" contra nationalei numita Romania ? Nu s-a ocupat de organizare federatia Romana de fotbal ? Daca era un meci intercluburi iar stadionul echipei "avantul ciorogarla" era o bomba totala atunci ar fi mers logica asta, dar fiind un meci international, in care gazda a fost romania....
      • +5 (15 voturi)    
        Ca să vă spun drept... (Miercuri, 28 martie 2018, 13:00)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui baronulmunchausen

        ...eu am aflat de meciul ăsta azi dimineață, de pe Hotnews. Atât de important a fost evenimentul. Dacă eu, român fiind, habar n-am avut de „rușinea” prin care am trecut, credeți că restul lumii va da pe spate de așa știre ? Sau măcar „suedejii” ? Jena lor mi se pare mai mare ca a noastră, să iei bătaie de la o națională sub-mediocră, care n-a mai dat pe la un CM de vreo 20 de ani, dintr-o țară unde gazonul stadionului arată ca în jurul stânii. Și după aia să dai vina pe arbitrul de rezervă...
        • -3 (9 voturi)    
          200 000 euro schimbat gazon - neinteresant (Miercuri, 28 martie 2018, 13:37)

          Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          daca se dadeau banii astia pt vreo biserica brusc toata lumea era interesata.
          • +3 (9 voturi)    
            N-aveți idei multe, dar sunt fixe (Miercuri, 28 martie 2018, 13:54)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

            Ei bine, uite că nu s-au dat banii pe biserică, ci s-au dat pe stadion. 52 de milioane, precum citim ! E rândul meu să întreb acum, cu maximă voluptate: câte școli se puteau face de banii ăștia prin ceva sate amărâte din Oltenia ? Sau măcar drumuri comunale care duc către școală, și pe unde înoată copiii prin noroi ca pe „Ion Oblemenco” ?

            Ați văzut ? Faptul că nu s-au dat bani la biserică ci s-au băgat în investiții publice de mare interes nu prea a rezolvat cine știe ce. Hipsterimea e tot nemulțumită, iar Hotnews trage concluzia că ne-am mai și făcut de rușine în lume.
            • +1 (3 voturi)    
              pai, (Miercuri, 28 martie 2018, 15:02)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

              asigurau toata oltenia cu autobuze scolare, si un pranz gratis pe cativa ani.
    • 0 (6 voturi)    
      E jenant ca le ciudă, (Miercuri, 28 martie 2018, 13:25)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      cum că au cam pierdut suedeji cu Romania!
  • +11 (13 voturi)    
    se tot vorbeste de gazonul stadionului de mult (Miercuri, 28 martie 2018, 12:33)

    nick24 [utilizator]

    timp. Si nimeni nu spune, cine e responsabil? Care e cauza ?
    • +10 (10 voturi)    
      cum cine?!? (Miercuri, 28 martie 2018, 13:37)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      raspunsul este evident: Statul paralel!

      Olgutza a facut craiovenilor stadion ultramodern, "nava spatiala", dar ticalosii din Statul paralel o saboteaza prin orice mijloace!
  • +11 (19 voturi)    
    tipic (Miercuri, 28 martie 2018, 12:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Fix la fel a fost si cu arena nationala.

    Cum se poate dom'le ca la Cluj spre exemplu, ambele stadioane sa aiba gazonul perfect, ca afara, iar in tara miticilor oricit s-ar risipi pe constructia unui stadion, gazonul sa arate tot ca o aratura???
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 martie 2018, 14:29)

    [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      Dacă-i vorba de oi vorbiți cu Daea. (Miercuri, 28 martie 2018, 14:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Poate nu a plătit pășunatul și oile au mâncat gazonul pe sărite.Lăsând gluma la o parte,nu știm să tundem un gazon.Am văzut cum înainte de meci un tractor făcea o „afânare” a gazonului în loc de compactare și nivelare.Minte de...susținător a lui LOV. PS.Poate știe Mutu și Cosmin Contra ceva.Înainte de meci spune-au ceva despre gazon!
    • +5 (5 voturi)    
      cite? (Miercuri, 28 martie 2018, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai hai sa calculam: 3.2 mil PSD, 0.4 ALDE si 0.4 PMP.

      Deci in total, incluzind si PMP, 4 mil.

      Stii cu cite voturi a cistigat Johannis in 2014? cu 6.2 mil.

      Daca toti aia de-au votat Johannis se prezentau la alegeri in 2016, PNL si USR ar fi avut undeva la 60% din voturi.

      Asha ca... in loc sa acuzam pensionarii si asistatii, care oricum voteaza PSD, mai bine hai sa ne intrebam e ce Romania nemanipulata, aia care gindeste, nu a iesit la vot.

      Nu de alta, dar altfel s-ar putea ca prin 2020 sa ne miram iar de ce a iesit tot PSD si sa ne trezim ca mai pleaca vrun milion de cetateni prin vest, de data asta aia cu salarii mari din privat.
      • -3 (3 voturi)    
        poate ca (Miercuri, 28 martie 2018, 17:36)

        manoman [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        oamenii au fost dezamagiti si de Iohanis?
        in afara de prezenta la sedinta lu' grindeanu, o cam freaca
        • 0 (0 voturi)    
          deocamdata nu stim (Joi, 29 martie 2018, 12:47)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui manoman

          Hai sa ne pronuntam la final, cind legile vor fi sau nu promulgate. Deocamdata suntem la mijllocul meciului si e greu de estimat care va fi strategia.

          Si inca ceva, nu pre inteleg dezamagirea asta fata de Johannis... De unde pina unde asteptarile alea marete de la el?!? Johannis e pin la urma fostul premier propus de USL, relativ comod si asezat, fara prea mare talent oratoric. Asha a fost si in campanie, asha a fost si inainte. Si a fost votat masiv pentru ca il avea contracandidat pe Ponta. Daca ar fi candidat impotriva lui Ciolos, spre exemplu, sigur nu prindea scorul ala.