Marea absentă de la CM 2018, Italia a reușit să smulgă un rezultat de egalitate din amicalul disputat pe "Wembley" contra Angliei, scor 1-1. "Squadra Azzurra" a marcat din penalty, în minutul 87, după ce arbitrul a apelat la proba video.

Jamie Vardy a punctat pentru britanici,în minutul 26, iar Insigne a stabilit scorul final în minutul 87, din penalty.

Rezumatul partidei Anglia vs Italia.

Italia a ratat calificarea la Campionatul Mondial din Rusia (14 iunie - 15 iulie), fiind învinsă la baraj de Suedia. Nordicii au câștigat manșa tur cu 1-0 (Jakob Johansson 61'), iar meciul retur de pe "San Siro" s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Ultima dată când Italia ratase participarea la un CM de fotbal a fost în 1958, atunci când gazdă întrecerii a fost tocmai Suedia.

Anglia va fi prezentă la ediția cu numărul 21 a Campionatului Mondial de fotbal, urmând să evolueze în Grupa G, alături de Belgia, Panama și Tunisia.