Naționala Under 19 de fotbal a României a ratat incredibil calificarea la Campionatul European din vara acestui an (are loc în Finlanda), după ce a primit un gol în minutul 92...Tricolorii au pierdut cu 2-1 meciul cu Ucraina, după o partida pe care echipa antrenată de Adrian Boingiu a încheiat-o cu doi jucători eliminați...

Nationala U19 de fotbal a RomanieiFoto: frf.ro

Tricolorii aveau nevoie de o remiză pentru a ajunge la turneul final, iar lucrurile mergeau bine pentru jucătorii nostri: Moruțan a deschis scorul în minutul 77, iar EURO se vedea în zare...Bucuros nevoie mare dupa golul înscris, Moruțan și-a dat tricoul jos, primind astfel al doilea cartonaș galben.

Ucraina a mizat totul pe cartea atacului, iar tactica le-a dat roade. Oaspeții au înscris de două ori (în minutele 84 și...92 prin Safronov, respectiv Bondar), iar tricolorii vor vedea EURO 2018 la televizor (au încheiat grupa de Elită pe locul al doilea)...

În minutul 90+5, din echipa României a fost eliminat şi Robert Neciu, tot pentru cumul de cartonaşe.

La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică selecţionatele care câştigă cele şapte grupe de la Turul de Elită (una din ele este Ucraina). Tragerea la sorţi pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc la 30 mai în Vassa, Helsinki.