România U19 - Suedia U19, scor 2-1/ La un singur punct distanță de EURO

Sâmbătă, 24 martie 2018, 22:30 Sport | Fotbal

Nationala U19 de fotbal a Romaniei
Reprezentativa U19 a României a învins cu 2-1 reprezentativa similară a Suediei, în cea de-a doua partidă din cadrul Turului de Elită, informează site-ul frf.ro. Meciul s-a jucat pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești.

Deși au primit gol repede, tricolorii au restabilit egalitatea prin reușita lui Tudor Băluță din minutul 33. După pauză, reprezentativa noastră a intrat motivată pe teren, iar Alexandru Mățan a înscris golul victoriei în minutul 58. Ambele echipe au încheiat partida în 10 jucători după eliminarea lui Constantin Dima (69) și a lui Adil Titi (86).

România U19 conduce grupa 4 cu 6 puncte și este urmată de Ucraina (4p), viitoarea adversară pe care o vom întâlni marți, 27 martie, în ultima partidă din cadrul Turului de Elită.

La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică selecționatele care câștigă cele 7 grupe de la Turul de Elită.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki.