L'Equipe, despre Halep, învingătoare în meciul cu Dodin: Orgoliul de campioană a dus-o în turul următor

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 martie 2018, 0:57 Sport | Fotbal

Simona Halep

L'Equipe a lăudat jocul bun făcut de Oceane Dodin în meciul cu Simona Halep de la Miami Open, dar a remarcat faptul că jucătoare română a ştiut să sufere şi să accepte loviturile puternice ale adversarei, înainte de a-şi plasa ea însăşi contraatacul, câştigător de cele mai multe ori. "Orgoliul de campioană a dus-o mai departe", a precizat ediţia online a publicaţiei franceze despre numărul 1 mondial

Învinsă în calificări, Dodin a fost întoarsă de pe drumul spre aeroport, înainte de a juca pe tabloul principal, ca lucky loser. Iar joi, a împins-o pe Halep, locul I WTA, într-un meci de trei seturi şi de două ore şi şase minute, în turul al doilea.

"Halep a descoperit jocul lui Dodin şi nu a putut decât să constate pagubele", a scris L'Equipe despre primul set al primului meci între jucătoarea română şi cea franceză.

"Puţin cunoscută pentru ajustări tactice, Dodin loveşte cu toată puterea tot ceea ce-i vine în rachetă, ca o tânără Şarapova. Şi când nimereşte terenul, doare. Odată ce primul set a trecut, Halep s-a adaptat. Mai ales la returul la serviciu, unde ea a făcut ceea ce este necesare penru a o împiedica pe Dodin să se organzieze, pentru a plasa o a doua lovitură în poziţie bună. Tactica a dat roade şi i-a permis să egaleze la seturi", a continuat lequipe,fr.

"Fără complexe şi simţind că avea şansa de a juca împotriva unui palid număr 1, Dodin a făcut break-ul pentru a conduce cu 3-1 în decisiv. Halep a rupt o rachetă de furie. Era băgată în corzi de o adversară care nu se purta cu mănuşi cu ea. Atunci, orgoliul de campioană a dus-o mai departe. Calmă, cu abnegaţie, ea a acceptat să suporte loviturile adversarei sale, aşteptând să-şi poată plasa acceleraţia sa, câştigătoare de cele mai multe ori. Ea a anulat diferenţa, profitând de greşelie lui Dodin la serviciu. Aceasta din urmă s-a comportat ca un adevărat şef pe teren în ultimul set, dar a eşuat în ultimele două ghemuri. Păcat", a scris L'Equipe.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-5, pe franţuzoaica Oceane Dodin, locul 98 WTA, prezentă pe tabloul principal în calitate de lucky loser, în manşa a doua a Miami Open. Halep a cerut două intervenţii medicale în meciul cu Dodin, pentru probleme musculare în zona gâtului. În plus, ea a căzut în decisiv şi a acuzat dureri şi la gleznă.

Halep va evolua în turul al treilea cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 30, care a trecut, cu 6-3, 7-6 (4), de belgianca Alison Van Uytvanck, locul 51 WTA, într-o oră şi 49 de minute. Scorul întâlnirilor directe Halep - Radwanska este de 5-5.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.