Mansa a doua a optimilor de finala din Europa League a fost plina de rezultate surpriza. Olympique Lyon a fost eliminata de CSKA Moscova, dupa ce castigase partida tur din Rusia, scor 1-0. AC Milan a sperat in zadar la o calificare pe "Emirates", fiind depasita cu 3-1 de Arsenal. Alta echipa care a spus adio competitiei a fost Borussia Dortmund, care a obtinut doar o remiza pe terenul lui Salzburg (scor 0-0), dupa ce pierduse meciul tur cu 2-1.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Echipele calificate in sferturile Europa League: Atletico Madrid, Marseille, Lazio, Sporting Lisabona, RB Leipzig, Arsenal, CSKA Moscova si Salzburg.

Rezultatele inregistrate in a doua mansa a optimilor Europa League:

Lokomotiv Moscova - Atletico Madrid 1-5 (in tur 0-3)

Au marcat: Rybus 20' / Correa 16', Saul Niguez 47', Fernando Torres 65' - penalty, 70', Griezmann 85')

Athletic Bilbao - Olympique Marseille 1-2 (1-3)

Au marcat: Williams 74' / Payet 37' - penalty, Ocampos 52'

Cartonas rosu: Aduriz 76' (Athletic Bilbao)

Dinamo Kiev - Lazio 0-2 (2-2)

Au marcat: Lucas Leiva 23', de Vrij 83'

Viktoria Plzen - Sporting Lisabona 2-1 dupa prelungiri (0-2)

Au marcat: Bakos 6', 64' / Battaglia 107'

Zenit Sankt Petersburg - RB Leipzig 1-1 (1-2)

Au marcat: Driussi 45+1' / Augustin 22')

Arsenal - AC Milan 3-1 (2-0)

Au marcat: Welbeck 39' - penalty, 86', Xhaka 71'/ Calhanoglu 35'

Olympique Lyon - CSKA Moscova 2-3 (1-0)

Au marcat: Cornet 58', Diaz 71'/ Golovin 39', Musa 60', Wernbloom 65')

Salzburg - Borrusia Dortmund 0-0 (2-1)

Tragerea la sorti a partidelor din sferturi va avea loc vineri, la Nyon (de la ora 14:00).