Real Madrid s-a calificat fara emotii in sferturile Ligii Campionilor castigand si returul de pe Parc de Prince cu 2-1 (3-1 in tur), prin golurile marcate de Ronaldo si Casemiro. Parizienii au crezut intr-o rasturnare de situatie, "Ensemble on va la faire", dar echipa pariziana s-a dovedit inferioara unui Real care sarbatoreste cum nu se poate mai frumos 116 ani de existenta.

Cristian Ronaldo a deschis scorul in minutul 51 din pasa lui Vazquez, marcand pentru a 12-a oara in acest sezon de Liga. A urmat eliminarea lui Veratti (min 66), care a luat stupid al doilea galben pentru proteste repetate, iar soarta meciului parea hotarata. Cavani a reusit un gol norocos (min 71) si Parisul incepea sa spere, fara insa prea multa convingere. Asa a aratat si PSG-ul in teren. Casemiro marcheaza si el norocos (min 81) in urma unui sut slab din marginea careului, dar care este deviat in poarta de un fundas francez, iar Realul poate sarbatori.

Paris Saint-Germain: Areola - Dani Alves, Thiago Silva, Marquinhos, Berchiche - Verratti, Motta (Pastore '59), Rabiot - Di Maria (Draxler '76), Cavani, Mbappe (Diarra '85). Antrenor: Unai Emery

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Lucas Vasquez, Kovacic (Kroos '72), Casemiro, Asensio (Isco '82) - Benzema (Bale '76), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Formatia Liverpool a remizat, marti, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa FC Porto, in mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, si s-a calificat in sferturile competitiei.

In tur, Liverpool s-a impus cu scorul de 5-0.

Liverpool: Karius - Gomez, Matip, Lovren, Moreno - Emre Can (Klavan '80), Henderson, Milner - Lallana, Mane (Salah '74), Firmino (Ings '62). Antrenor: Jurgen Klopp

FC Porto: Casillas - Maxi Pereira, Felipe, Reyes, Diogo Dalot - Oliver Torres, Andre Andre (Oliveira '62), Bruno Costa, Corona - Waris (Pereira '68), Aboubakar (Paciencia '80). Antrenor: Sergio Conceicao.

e ambele stadioane s-a tinut un tinut un minut de reculegere in memoria lui Davide Astori.

Tragerea la sorti a sferturilor LC va avea loc la 16 martie.