La doar cateva zile distanta dupa ce a trecut cu 3-0 de Arsenal in finala Cupei Ligii Angliei, Manchester City a repetat performanta si in Premier League. "Cetatenii" au facut spectacol pe "Emirates" si au predat o noua lectie de fotbal echipei pregatite de Arsene Wenger, intr-un meci restant din etapa a XXVIII-a a campionatului din Anglia.

Manchester City si-a securizat victoria inca din prima repriza. Dupa 33 de minute de joc, tabela arata 3-0 in favoarea echipei lui Guardiola, gratie reusitelor lui Bernardo Silva (15'), David Silva (28') si Leroy Sane (33').

In minutul 53, Arsenal a avut ocazia sa apara pe tabela, insa Aubameynag a ratat o lovitura de la 11 metri.

Manchester City isi pastreaza avansul de 16 puncte fata de rivala Manchester United, ocupanta pozitiei secunde in clasament. De partea cealalta, Arsenal se gaseste pe locul 6, cu 45 de puncte.

Rezumatul meciului Arsenal vs Manchester City.