Gheorghe Popescu: "Nu vreau sa fiu platit din bani publici" - A cerut eliberarea din functia de consilier de stat, devenind consilier onorific in programul pentru organizarea Euro 2020

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 12:25 Sport | Fotbal


Gica Popescu
Foto: HotNews.ro
Gheorghe Popescu a anuntat, miercuri, ca i-a cerut premierului Viorica Dancila sa fie eliberat din functia de consilier de stat si numit consilier onorific in programul pentru organizarea Campionatului European din 2020, conform News.ro.

El a precizat ca doreste aceasta schimbare pentru a nu fi platit din bani publici, urmand sa lucreze benevol.

"Marti, am solicitat Primului Ministru eliberarea din functia de consilier de stat si mutarea in cea de consilier onorific in programul care vizeaza organizarea Campionatului European din 2020. Singurul motiv pentru care doresc sa-mi desfasor activitatea din aceasta pozitie este ca proiectul se leaga de pasiunea vietii mele, fotbalul, si refuz sa fiu platit din bani publici pentru contributia mea. Atat eu, cat si consilierii pe care ii am in echipa mea, vom lucra benevol in cadrul acestui program, pentru ca este o onoare si ne face mare placere. Nu cred ca se poate gasi o motivatie mai mare decat aceea sa lucrezi pentru tara ta la un eveniment de o asemenea anvergura. Pentru a nu lasa loc interpretarilor, mi-am dorit sa va transmit aici pozitia mea oficiala" - Gheorghe Popescu pe Facebook.

Decizia a fost publicata, marti, in Monitorul Oficial.

Popescu devenise in ianuarie consilier al premierului pentru pregatirea organizarii de catre Romania a unor meciuri de la Euro-2020. Fostul fotbalist a devenit consilier de stat in timpul guvernului Mihai Tudose.


Citeste mai multe despre   


















2654 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    A (Miercuri, 14 februarie 2018, 12:35)

    adrian67 [utilizator]

    Mai lasa-ne Gica. Du-te la prietenii tai Becaliiiii. Astia doar se folosesc de fosti condamnati cu nume pentru a-i justifica pe alte Valcov, Dragnea si altii.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu zau? (Miercuri, 14 februarie 2018, 12:37)

    Cataleya [utilizator]

    Dar cand ai acceptat postul de consilier "cu norma intreaga", de la Tudose,, nu stiai din ce bani esti platit?
    • +1 (7 voturi)    
      Se confirma scopul si intentile de afaceri, (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:56)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Aceasta actiune confirma interesul fata de implicarea in afacerile care se desfasuara in faza de proiect a unui astfel de eveniment!

      Gica, poate ca altii te tin de mila, dar noua ne faci din ce in ce mai multa greata!
  • +9 (9 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 14 februarie 2018, 12:37)

    erevan [utilizator]

    dle. popescu faceti lucrul pana la capat.
    renuntati la functiile publice, faceti ceva in mediul privat,
    nu va asociati cu imaginea romaniei-daca a mai ramas ceva din ea........
  • +6 (6 voturi)    
    La ce te pricepi Baciule ??? (Miercuri, 14 februarie 2018, 12:37)

    Plagarus [utilizator]

    Fiasco pe linie hand made "consilierul " Popescu: Doldora Bazar ( pierdere 10.000.000 euro ), executare silită pentru o datorie către Aviaţia Civilă în contul hangarului închiriat, după vânzarea a două vile de lux în Bucureşti, proiectul de eoliene de la Văcăreni,hotelul de la Calafat,sală de nunţi de 500 de locuri şi o piaţă agroalimentară...........
  • -2 (4 voturi)    
    foarte frumos (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:14)

    icarag [utilizator]

    un campion un om de valoare, nu o sa mai aiba romania capitan la barcelona . e consilier in materii sportive , nu inteleg rautatea . cine nu a facut nici o greseala in viata sa arunce cu piatra .
    • +1 (1 vot)    
      ,,, (Joi, 15 februarie 2018, 0:10)

      erevan [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      ce defineste un om de valoare?
      in primul rand faptele...
  • +3 (3 voturi)    
    Si totusi... (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:28)

    rooster [utilizator]

    ...nu inteleg de ce anumite persoane, printre care si Gica Popescu, nu vor sa fie platite din bani publici. Atata vreme cat ocupi o functie publica ai anumite obligatii, dar si drepturi.
    E dreptul lui Gica in cazul de fata sa fie remunerat pentru activitatea desfasurata in cadrul fisei postului pe care il ocupa.
    Problema e pe partea cealalta, si anume pe partea obligatiilor. Atata vreme cat esti functionar public si ai niste drepturi (banesti in cazul asta) de care te bucuri, atunci ai si obligatia sa iti faci treaba ca la carte.
    Prin extindere, nu am nimic impotriva faptului ca Presedintele are nu stiu ce salariu, sau ca Dragnea, Tariceanu, Dancila, Tudose, Pop, etc etc etc sunt remunerati cu nu stiu cat, sau ca se plimba cu nu stiu ce masini, avioane sau submarine. Problema este ca niciunul dintre ei nu isi face treaba. Si asta este o foarte mare problema, de fapt asta e singura noastra problema.
    PS: desi a infundat puscaria, eu sunt dintre aceia care cred ca Popescu a fost mai mare decat Hagi. Ca fotbalist.