Sevilla a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Spaniei, dupa ce a invins-o cu 3-1, pe propriul teren, pe Atletico Madrid. In mansa tur a sferturilor, echipa lui Vincenzo Montella castigase cu 2-1, astfel ca merge fara emotii in penultimul act al competitiei. Cel mai frumos gol al partidei de pe arena "Ramon Sanchez Pizjuan" a fost inscris de Atletico, prin Antoine Griezmann.

Escudero a deschis scorul pentru Sevilla dupa numai 26 de secunde de la fluierul de start. In minutul 13, francezul Antoine Griezmann a restabilit egalitatea cu o executie superba, de la aproximativ 25 de metri. Dupa pauza, gazdele si-au marit avantajul la 3-1, gratie reusitelor lui Banega (48', penalty) si Sarabia (79'), iar elevii lui Diego Simeone s-au recunoscut infranti.

Rezumatul partidei Sevilla vs Atletico Madrid.

In semifinale, Sevilla va infrunta cu invingatoarea disputei Alaves - Valencia. In tur, "liliecii" s-au impus cu 2-1.