Mihai Tudose: Gica Popescu este consilierul meu incepand de azi si va coordona pregatirea Romaniei pentru CE 2020

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2018, 22:49 Sport | Fotbal


Gica Popescu
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Premierul Mihai Tudose a declarat, miercuri seara, la Antena 3, ca l-a numit pe Gica Popescu consilierul sau pe teme de sport si ca-i va incredinta coordonarea intregului proiect prin care Romania trebuie sa pregateasca infrastructura necesara ca tara coorganizatoare a Campionatului European de Fotbal din 2020. "Aveam nevoie de cineva care sa cunoasca fenomenul fotbalistic si care sa aiba cursuri de management sportiv. I-am incredintat totul lui Gica Popescu", a declarat Tudose.

Despre organizarea CE de Fotbal

  • Va fac o supriza domnul Gadea de ziua dumneavoastra si va dezvalui ca am luat in echipa pe cineva care va e prieten.
  • Nu cred ca noi nu putem fi in stare s afacem niste stadioane. Avem mandria noastra de romani
  • Am ales pe cineva care a facut fotbal si care are cursuri de managemnt sportiv: e vorba de Gica Popescu
  • Gica Popescu mi-e de azi consilier pe probleme de fotbal si ne va ajuta ca sa organizam bine Campionatul Europeana de Fotbal
  • El va coordona intreg proiectul

UEFA Euro 2020 va fi a 16-a editie a Campionatului European de fotbal. Intrucat atunci se aniverseaza 60 de ani de la infiintarea turneului, competitia se va desfasura in 13 orase ale Europei.

UEFA a reevaluat conditiile pentru tarile gazda la data de 11 decembrie 2008. Pentru a organiza Euro 2020 vor fi necesare noua stadioane principale si alte trei de rezerva.

Conditiile minimale pentru marimea stadioanelor sunt:

  • 2 stadioane cu o capacitate de minim 50.000 de locuri;
  • 3 stadioane cu o capacitate de minim 40.000 de locuri;
  • 4 stadioane cu o capacitate de minim 30.000 de locuri.

Stadioanele trebuie sa fie terminate pana pe 30 iunie 2018. Deasemenea tarile gazda mai au de indeplinit alte 19 reglementari si de raspuns la 200 de intrebari in documentatia depusa la UEFA.





















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

5581 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    bata in balta (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:01)

    tirolez [utilizator]

    Genial! Un ... hot, fie el cu guler alb. Ce incearca, sa-i fure electoratul Olgutei?
    • +13 (21 voturi)    
      Gica Popescu e PRIETEN cu Gadea ??? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      in cazul asta nu mai am pic de respect pt Gica Popescu
    • +1 (3 voturi)    
      loool (Joi, 11 ianuarie 2018, 8:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      puscariasul evazionist la conducerea pregatirilor pentru CE 2020 ... atat poate roMANIA ?
  • +20 (28 voturi)    
    Alt hot/ puscarias (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:07)

    Miku [utilizator]

    Chiar nu gasea alt fotbalist care sa nu fi facut puscarie?
    Chiar nu ne descurcam fara hoti pe langa noi?
    • +16 (20 voturi)    
      Aparent nu mai exista romani cinstiti (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:10)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Miku

      in Romania.

      Or fi emigrat cu totii? Nu e exclus.
  • +18 (20 voturi)    
    Gica Popescu Antreprenorul (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:09)

    ttavi [utilizator]

    Asta nu era ala care nu a reusit sa faca profit cu nicio afacere? Ba mai mult, cu una dat un chix atat de mare de' a ajuns la zdup.
    • +17 (21 voturi)    
      . (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:40)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      Nuuu, asta e turnatorul la secu. Gica Popescu turnator cu acte dovedite de cnsas. Popescu devine colaborator cu acte la 25 februarie 1986
      • +7 (9 voturi)    
        Turnator si parnau (Joi, 11 ianuarie 2018, 4:15)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        Sweeeeet!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Daca nu cade guvernul, poate arata dl Popescu ce p (Joi, 11 ianuarie 2018, 14:08)

        Marinake [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        La ministru din servicii, consilier turnător.

        Iar la nivel de expertiză, puteau să mă pună și pe mine că spre deosebire de fotbalisti și oficiali, eu știu cum e sa nu ai acces în stadion că sunt unele porți blocate după ce stau in trafic sau in transport și ca trebuie sa fac un pipi pe Vatra Luminoasă sau pe Maior Coravu inainte că experiența la WC la stadion e de neuitat.

        Mai știu că atunci cînd vin avioanele pe aeroport la Otopeni nu e gindita o modalitate de dirijare a pasagerilor către ghișeele poliției de frontieră și se imbrincesc toți ca vitele.
    • +3 (3 voturi)    
      Gică,omul hoților. (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      După 1989 Gică a cumpărat ieftin fabrici,unele noi nouțe,pe care le-a tăiat și dat la fier vechi.Are gașcă mare care-l ține în față mizând pe emoția publică datorate de cariera fotbalistică.În fotbal,acum,este un nimeni.A încercat o școală de fotbal care a scos nimic.Este barbugiu și poate asta-i place lui Tudose,stă seara târziu să joace și spune că a stat să muncească.Lui Tudose nu-i pasă ce se întâmplă cu România,minte ca orice pesedist. Gică nu va face nimic pentru fotbal,doar va dirija niște bani către borfași.Cu modificările legilor justiției va scăpa de pușcărie.Pare o promovare pentru-că Gică și-a ținut gura în pușcărie și nu a divulgat greii politici tovarăși de hoții.
  • +22 (24 voturi)    
    Vai de capul meu! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:59)

    Iorgovan [utilizator]

    Tigan nu sunt, puscarie n-am facut, pile n-am. Sincer va spun, nu stiu cum ma voi descurca in lumea asta...
  • +17 (19 voturi)    
    :))) (Joi, 11 ianuarie 2018, 0:57)

    uzu [utilizator]

    deci nu putea gasi unu care n-a trecut prin puscarie ?
    • +4 (4 voturi)    
      De ce? (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:54)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Pușcăria e acum la CV ca un fel de doctorat sau masterat.
  • +12 (14 voturi)    
    astia chiar (Joi, 11 ianuarie 2018, 3:43)

    gopo2016 [utilizator]

    angajeaza toti puscariasi? nu mai e nimeni apt sa preia aceea functie, doar unul care a facut puscarie pt furt si mai e si prost manager din cite sa vazut cu afacerile lui
  • +8 (10 voturi)    
    SA INTELEG CA NE MAI TREBUIE.. (Joi, 11 ianuarie 2018, 3:53)

    schroedinger [utilizator]

    Inca un stadion de mn. 50.000 de locuri pana in iunie 2018?
    Pai, nu o sa-l avem!
    Si atunci, la ce-i mai trebuie consilier lui piele lunga asta?!
  • +2 (2 voturi)    
    rusine (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:15)

    sobolanulmik [utilizator]

    puscaria ar trebui trecuta ca o conditie obligatorie pentru a obtine o functie la stat.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ne trebuie inca 3 stadioane? (Joi, 11 ianuarie 2018, 7:40)

    danicriss [utilizator]

    [Serios]

    > Pentru a organiza Euro 2020 vor fi necesare noua stadioane principale si alte trei de rezerva.

    In acelasi timp, http://www.uefa.com/uefaeuro-2020/news/newsid=2151146.html#/ spune ca au fost alese deja 12 stadioane. Deci ma intreb de ce se vorbeste de inca 3 stadioane facute in Romania? Are cineva o referinta din care sa reiasa ca Romania trebuie sa puna la dispozitie mai mult decat Arena Nationala?
  • +3 (3 voturi)    
    Stadioanele lipseau, in rest totul OK (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:44)

    behemot [utilizator]

    Microbistii sunt acum prioritatea guvernului? Dar spitale, scoli, autostrazi, case?? Guvernul asta ar trebui sa apere penalty-uri pe un stadion in China cu toti puscariasii si antenele lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Gica Popescu a trecut principalul test P$D (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:57)

    cartofil [utilizator]

    Adica acela de a fi infractor. Daca a trecut prin puscarie, si mai bine, inseamna ca a suferit pentru apararea valorilor P$D.