Dragnea, furios pe ambasade: Cum e posibil ca aceste ambasade sa astepte forma finala a legilor si tradusa si sa se uite cu atentie si sa-si spuna punctul de vedere?

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 1:58 Revista Presei | Radio TV


"Ce e prima data cand se unesc (ambasadele - n.r.)? Cum e posibil ca aceste ambasade sa nu-si fi acordat mai intai, daca e sa discutam cinstit, daca e o abordare de buna credinta, sa nu-si fi acordat mai intai sansa de avea forma finala a legilor si tradusa si sa se uite cu atentie si sa-si spuna punctul de vedere? Sa nu mai vorbim de faptul ca, totusi, Parlamentul Romaniei este ales de niste romani, intr-un stat suveran si are dreptul sa legifereze", a declarat Dragnea joi seara la Romania TV.

Seful PSD-ul a predat apoi o lectie de politica internationala si democratie:

"Sa vedem cum sunt in tarile respective, cum sunt codurile penale acolo, cum functioneaza justitia. Mi-au dat cativa colegi cateva exemple. Se vorbeste de numirea procurorilor sefi, noi nu am schimbat aici, forma finala il pastreaza pe presedinte de a numi efectiv procurorii sefi. In schimb, in Danemarca, Finlanda, Germania, Portugalia, Cehia, Estonia, Slovenia, Lituania, procurorii sefi sunt numiti direct ori de Guvern, ori de presedinte, ori de ministrul Justitiei, ori de Parlament, adica sunt numiti politic si vorbim de state cu democratie veche. Mai mult, in unele state, Danemarca, Olanda, Franta, Finlanda, Irlanda, ministrul Justitiei poate interveni in activitatea procurorului, poate dispune sau solicita inceperea sau incetarea urmaririi penale. In Romania prin aceste legi independenta procurorilor creste, independenta judecatorilor creste, cred ca de fapt asta deranjeaza", a spus Dragnea, potrivit Realitatea TV.



















1964 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Ambasade ? (Vineri, 29 decembrie 2017, 2:37)

    Rahan5 [utilizator]

    Nu e vorba de ambasade !. Ambasadele sunt doar niste mesageri. Este vorba de guvernele din Franta, Portugalia, Finlanda, Estonia, Danemarca, Germania, Olanda, Suedia, Cehia, Slovenia, Lituania, Irlanda. Aceste guverne observa ca o asociatie de interese anti-romanesti au dobandit controlul parlamentar printr-o Lege Electorala incorecta, si incearca sa-si consolideze puterea in Romania votand Legi de Organizare a Justitiei straine conceptiei romanesti in domeniul judiciar, si care au scopul final in alungarea poporului roman de pe pamantul sau stramosesc.
    • +7 (9 voturi)    
      oh oh, tot mai nervos dl Dragnea (Vineri, 29 decembrie 2017, 8:22)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      noul tanase Scatiu, tot mai agitat, din cauza posibilei trimiteri in judecata, care probabil ii afecteaza performantele sexuale in relatia cu tinara satmareanca...
  • +14 (14 voturi)    
    Pai da (Vineri, 29 decembrie 2017, 3:24)

    mitg [utilizator]

    "ministrul Justitiei poate interveni in activitatea procurorului, poate dispune sau solicita inceperea sau incetarea urmaririi penale"

    Cand vom ajunge la nivelul tarilor respective (unde ministru de justitie n-ajunge tot securistul cretin si ciumos), atunci vom putea sa luam si noi in considerare.
  • +5 (5 voturi)    
    Prăzaru (Vineri, 29 decembrie 2017, 8:27)

    moka [utilizator]

    Nici in ceasul al 12-lea nu riceoe despre ce este vorba.
    Sau se preface ca nu intelege.
  • +7 (7 voturi)    
    De fapt este ce zice Chirila (Vineri, 29 decembrie 2017, 8:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Este ceva gen (adaptez textul sau) "Dar cum este posibil sa imi interzica niste straini sa fur in tara mea, drept mostenit democratic de la comunistii care au preluat puterea prin munca grea, pe forte proprii?! Ceeee?? Face strainu' lege in tara mea? De cand? Eu-s sefu' aici, nu ei".

    Dracnev da dovada ca de fapt este un copil rasfatat de 14 ani care face numai ce vrea, cand vrea, daca vrea, indiferent de ce ii zic parintii. Desigur, ma astept ca trolii sa iasa zicand "da' ce mah, UE si SUA sunt parintii nostri?".

    Daca ne uitam putin, da. Intrarea in UE, este pe anumite conditii. Cliseul parintilor "cat stai sub acoperisul meu, respecti regulile mele". Plus, fara UE, acum traiam tot in Evul Mediu comunist. Acum amcar avem tot comunisti la putere, dar stim si noi ce-i aia progres, Occident, evolutie, stiinta.

    Dar este OK, putem lua Educatia de la rusi si sa ne mandrim si noi cu lansari in spatiu de sute de milioane care pica aiurea. De ce nu, pana la urma?

    Cat mai trebuie sa suportam aberatiile mustaciosului?
  • +5 (5 voturi)    
    Cum dracu' nu vede nimeni (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:24)

    scaraotchi [utilizator]

    ce bland, ce tandru, ce inteligent , ce viri, ce vizionar desavarsit e El Grande Lider di Dele Orman ?

    Si hamsteru' lui cum straluceste in razele lunii, exact ca dezbaterea pe legile justitiei, pardon am vrut sa zic dihoru' lui, dar din reflex...
  • +7 (7 voturi)    
    Legiferare sau desființarea unor legi? (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:44)

    asavreau [utilizator]

    Actualul Parlament a trecut la desființarea unor legi care îi afectau.De ce Tăriceanu,Iordache,Șerban,Nicolae,Nicolicea și toată gașca, nu stabilesc niște sancțiuni pentru parlamentarii care au votat legile pe care le vor acum modificate?Ce fac acum nu-i legiferare ci mutilarea unor drepturi cetățenești,promovând discriminarea și anarhia,infractorii obținând dreptul legal să ne fure,să ne batjocorească,oamenii cinstiți fiind pedepsiți dacă protestează sau reclamă.Nu ne rămâne decât să le urăm ca noile legi să se întoarcă împotriva lor.Îmi doresc ca actualul ministru al justiției și ceilalți „legiuitori” să fie în 2018 la închisoare.pentru vreo 15-20 de ani.Pentru atac asupra democrației și civilizației.
  • +5 (5 voturi)    
    despre (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:57)

    vasilica_costica [utilizator]

    sunt tare curios cum se vor aplica noile legi ale justitiei in cazul lui Lucan medicul, sau a altor medici care faptuies aceleasi fapte,