FC Barcelona s-a impus in deplasare cu Athletic Bilbao, scor 2-0, prin golurile marcate de Messi si Paulinho, si isi consolideaza pozitia de lider in La Liga. Dupa zece etape disputate, catalanii se afla la patru puncte distanta de Valencia, ocupanta locului doi, si la opt de rivala Real Madrid (cu un meci mai putin disputat).

Vezi aici rezumatul partidei Athletic Bilbao vs Barcelona.

Lionel Messi a deschis scorul in minutul 36, iar Paulinho a inchis tabela in minutul 90+2.

Echipa lui Ernesto Valverde are un parcurs excelent in campionat, cu noua victorii si o remiza. Athletic Bilbao ramane cu o sigura victorie in ultimele sapte etape din La Liga.

S-au disputat sambata in La Liga:

Alaves - Valencia 1-2

Atletico Madrid - Villarreal 1-1

Athletic Bilbao - Barcelona 0-2

Sevilla - Leganes 1-2

Meciurile Getafe - Real Sociedad, Girona - Real Madrid, Eibar - Levante, Malaga - Celta Vigo se disputa duminica. Intalnirile Espanol - Betis Sevilla si Las Palmas - Deportivo sunt programate luni.