Lazio continua sa uimeasca in actualul sezon de Serie A, formatia lui Simone Inzaghi reusind sa se impuna, scor 2-1, pe terenul campioanei Juventus. Intr-un alt derbi al etapei, Napoli a castigat cu 1-0 pe "Olimpico" contra Romei.

Douglas Costa a deschis scorul pentru gazde in minutul 23, insa dubla lui Ciro Immobile a stabilit invingatoarea (47' si 57' din penalti), Lazio plecand cu toate punctele de pe "Juventus Stadium". In minutul 97', Dybala a ratat o lovitura de la 11 metri.

Lazio a pus astfel capat unei serii de 41 de meciuri consecutive fara infrangere pentru Juventus pe propria arena.

Insigne (20') i-a adus lui Napoli o victorie foarte importanta pe "Olimpico" contra Romei. In urma succesului, Napoli s-a distantat la cinci puncte de Juventus, a doua clasata din Serie A.