Reprezentativa Portugaliei a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul 5-1, naţionala Insulelor Feroe, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale, în care Cristiano Ronaldo a marcat trei goluri. Au înscris de trei ori joi şi belgienii Thomas Meunier şi Romelu Lukaku, în partida cu Gibraltar, scor 9-0.

În grupa A, Franţa s-a impus pe teren propriu în faţa Olandei, scor 4-0, iar în grupa H naţionala Ciprului a învins Bosnia cu scorul de 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

Rezultatele meciurilor de joi din preliminariile CM:

Grupa A

Bulgaria – Suedia 3-2

Au marcat: Manolev ’12, Kostadinov ’33, Chochev ’79 / Lustig ’29, Berg ‘44

În minutul 16, Forsberg (Suedia) a ratat un penalti.

Franţa – Olanda 4-0

Au marcat: Griezmann ’14, Lemar ’73, ’88, Mbappe ‘90+1

În minutul 62, din echipa Olandei a fost eliminat Strootman.

Luxemburg – Belarus 1-0

A marcat: Da Mota ‘60

Clasament: 1. Franţa – 16 puncte, 2. Suedia – 13 puncte, 3. Bulgaria – 12 puncte, 4. Olanda – 10 puncte, 5. Belarus -5 puncte, 6. Luxemburg – 4 puncte.

Grupa B

Ungaria – Letonia 3-1

Au marcat: Kadar ‘6, Szalai ’40, Bese ’68 / Freimanis ‘40

Portugalia – Insulele Feroe 5-1

Au marcat: Cristiano Ronaldo ‘3, ’29 (penalti), ’65, W. Carvalho ’58, N. Oliveira ’84 / Jakobsen ‘38

Elveţia – Andorra 3-0

A marcat: Seferovici ’43, ’63, Lichtsteiner ‘67

Clasament: 1. Elveţia – 21 de puncte, 2. Portugalia – 18 puncte, 3. Ungaria – 10 puncte, 4. Insulele Feroe – 5 puncte, 5. Andorra – 4 puncte, 6. Letonia – trei puncte.

Grupa H

Belgia – Gibraltar 9-0

Au marcat: Mertens ’15, Meunier ’18, ’61, ’67, Lukaku ’21, ’38, ’84 (penalti), Witsel ’27, Hazard ‘45

În minutul 41, din echipa Belgiei a fost eliminate Witsel. Şi de la oaspeţi a fost eliminate un jucător, Barnett, în minutul 82.

Cipru – Bosnia-Herţegovina 3-2

Au marcat: Christofi ’65, Laban ’67, Sotiriou ’76 / Sunjic ’33, Visca ‘43

Grecia – Estonia 0-0

Clasament: 1. Belgia – 19 puncte, 2. Grecia – 13 puncte, 3. Bosnia – Herţegovina – 11 puncte, 4. Cipru – 10 puncte, 5. Estonia – 5 puncte, 6. Gibraltar – niciun punct.