Atacantul Cristiano Ronaldo risca o suspendare intre patru si 12 etape pentru ca l-a impins pe arbitrul Ricardo De Burgos dupa ce a fost eliminat, in prima mansa a Supercupei Spaniei, castigata de Real Madrid, duminica, in deplasare, cu FC Barcelona, scor 3-1, informeaza News.ro.

Cristiano Ronaldo, impotriva BarceloneiFoto: realmadrid.com

Aici poti vedea rezumatul partidei Barcelona - Real Madrid.

Ronaldo a intrat pe teren in minutul 58, la scorul de 1-0, pentru echipa sa, Real Madrid, in locul lui Benzema. El a marcat golul de 2-1, in minutul 80, dupa care si-a scos tricoul, primind un cartonas galben pentru gestul sau.

Portughezul a incasat al doilea galben in minutul 82, cand De Burgos a considerat ca a simulat o cadere in careu. Nervos ca a fost eliminat, Ronaldo l-a impins, nu foarte tare, pe centralul aflat cu spatele la jucator.

Pentru acest gest, consemnat de arbitru in raportul sau, Ronaldo risca o suspendare intre patru si 12 etape.

Real Madrid a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 3-1 (0-0), pe FC Barcelona, in prima mansa a Supercupei Spaniei.

Golurile au fost marcate de Messi '77 (p), respectiv Pique '50 (autogol), Ronaldo '80 si Asensio '90.

Returul va avea loc miercuri, la Madrid.