Real Madrid, detinatoarea Ligii Campionilor, a castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei, dupa ce s-a impus la limita in fata lui Manchester United, scor 2-1. Trupa lui Jose Mourinho a fost dominata categoric in prima repriza a partidei de pe Philip II Arena din Skopje, iar madrilenii au deschis scorul in minutul 24, prin Casemiro. "Galacticii" au avut un start bun si in partea a doua a meciului, iar Isco a majorat avantajul in minutul 52. Manchester United a inceput sa puna probleme doar pe final de meci, iar golul lui Lukaku (62') nu a fost suficient.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Vezi aici rezumatul partidei Real Madrid vs Manchester United.

Real Madrid este prima echipa care cucereste pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei dupa AC Milan, in 1989 si 1990. Echipele care s-au impus de cele mai multe ori in Supercupa Europei sunt AC Milan si FC Barcelona, fiecare cu cate 5 trofee.

Real Madrid s-a aflat la a sasea participare intr-o astfel de finala, bilantul fiind de 4 victorii si doua infrangeri. Madrilenii au mai castigat Supercupa Europei in 2016 (3-2 cu Sevilla), in 2014 (2-0 cu Sevilla) si in 2002 (3-1 cu Feyenoord). Echipa de pe "Santiago Bernabeu" a pierdut confruntarile din 1998 (0-1 cu Chelsea) si 2000 (1-2 cu Galatasaray).

Manchester United a bifat a patra prezenta in Supercupa Europei, reusind sa triumfe o singura data, in 1991 (1-0 cu Crvena Zvezda). Diavolii rosii au mai fost invinsi in 1999 (0-1 cu Lazio) si in 2008 (1-2 cu Zenit Sankt Petersburg).

Cele mai importante momente ale meciului:

Se termina partida. Real Madrid - Manchester United 2-1

90+6' Lovitura libera pentru Real Madrid, Cristiano Ronaldo trimite mult peste poarta

90+2' Lucas Vazquez trece superb de doi adversari, trimite in fata portii pana la Asensio, dar sutul acestuia este respins incredibil de De Gea

90+1' Valencia centreaza in careu pana la Fellaini, insa lovitura de cap a belgianului ajunge in bratele lui Navas

90' Partida este prelungita cu 7 minute

81' Rashford ramane singur cu portarul, insa Navas are o parada extraordinara si pastreaza avantajul lui Real Madrid

62' Gool Manchester United! Nemanja Matic suteaza puternic de la 20 de metri, Navas respinge gresit in fata, iar Romelu Lukaku inscrie si reduce din diferenta. Real Madrid - Manchester United 2-1

61' Gareth Bale scapa singur cu portarul si suteaza in bara transversala

54' Ocazie uriasa pentru Manchester United! Centrare in careu, Pogba reia cu capul, Navas respinge pana la Lukaku, iar acesta trimite peste poarta dintr-o pozitie ideala

52' Gool Real Madrid! Combinatie perfecta intre Isco si Bale, fundasii lui Manchester au fost spectatori. Isco ramane singur cu De Gea si trimite simplu la coltul lung. Real Madrid -Manchester United 2-0

50' Marcelo patrunde in careu, dar sutul sau este deviat in plasa laterala

48' Realul incepe in forta si partea a doua a meciului de la Skopje. Kroos suteaza puternic de la aproximativ 20 de metri, insa De Gea intervine excelent si respinge in corner

46' A inceput repriza secunda

S-a terminat prima repriza.Real Madrid - Manchester United 1-0

45' Centrare in careul madrilenilor. Lukaku reia cu capul, insa Navas prinde fara probleme

42' Echipa lui Zinedine Zidane este in cautarea golului doi. De Gea a avut un reflex foarte bun la sutul lui Benzema din careu

36' Carvajal intervine si blocheaza sutul lui Paul Pogba din interiorul careului

24' Gool Real Madrid! Carvajal centreaza excelent pentru Casemiro, iar acesta trimite din cadere pe langa De Gea. Jucatorul Realului a plecat de la limita off-side-ului. Real Madrid - Manchester United 1-0

18' Casemiro recupereaza la marginea careului, dar sutul sau nu prinde spatiul portii

16' Madrilenii executa un corner de pe partea stanga, mingea este trimisa la marginea careului mic, iar Casemiro reia cu capul in bara transversala

8' Mkhitaryan il depaseste pe Ramos, apoi cade la marginea careului. Arbitrul lasa jocul sa continue

3' Centrare deviata a lui Marcelo, iar Bale trimite cu exteriorul peste poarta dintr-o pozitie excelenta

1' A inceput partida de pe Philip II Arena

Echipele de start:

Real Madrid: K. Navas - Carvajal, S. Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric - Bale, Benzema, Isco.

Rezerve: K. Casilla, Nacho, C. Ronaldo, T. Hernandez, L. Vazquez, Asensio, Kovacic.

Antrenor: Zinedine Zidane.

Manchester United: De Gea - Valencia, Lindelof, Smalling, Darmian - Matic, A. Herrera, Pogba - Mkhitaryan, Lukaku, Lingard.

Rezerve: S. Romero, Blind, Carrick, Fellaini, Mata, Martial, Rashford.

Antrenor: Jose Mourinho.

Meciul este arbitrat de o brigada italiana, cu Gianluca Rocchi la centru, arbitri asistenti sunt Elenito Di Liberatore si Mauro Tonolini, arbitri aditionali au fost desemnati Davide Massa si Massimiliano Irrati, iar arbitru de rezerva este Clement Turpin (Franta).

FOTOGALERIE

Sursa foto a materialului: Uefa.com/ Getty Images

Real Madrid este detinatoarea trofeului Champions League, dupa ce s-a impus in fata lui Juventus, scor 4-1. Echipa lui Zinedine Zidane a castigat pentru a 12-a oara in istoria clubului finala Champions League si a devenit prima echipa din istorie care se impune de doua ori consecutiv in actualul format al Ligii Campionilor (numita Cupa Campionilor Europeni pana in 1992).

De cealalta parte, Manchester United a cucerit Europa League, singurul mare trofeu care lipsea din vitrina de pe Old Trafford, dupa 2-0 cu Ajax Amsterdam.

Pana in prezent, Real si Manchester United s-au mai intalnit de 10 in cupele europene. Madrilenii s-au impus de 4 ori, englezii au castigat doua meciuri, iar patru partide s-au incheiat la egalitate.

Ultimul meci oficial intre cele doua echipe s-a disputat in 2013, in optimile de finala ale Ligii Campionilor, Real Madrid impunandu-se la limita, scor 2-1, la Manchester. Spaniolii au mers mai departe cu scorul general de 3-2.

Realul si Manchester United s-au intalnit ultima data in aceasta vara, intr-un meci amical disputat in SUA. Echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu 2-1 la penaltiuri.

Paartida dintre Real Madrid si Manchester United se va disputa pe Arena Philip II si va fi prima finala UEFA care se va disputa in Macedonia. Stadionul are o capacitate de 33.460 de locuri si este gazda echipelor FK Vardar si FK Rabotnicki. De asemenea, Arena Philip II gazduieste meciurile echipei nationale a Macedoniei.

Meciurile amicale disputate de cele doua echipe in aceasta vara:

Real Madrid

23/07: Real Madrid 1-1 Manchester United (United a castigat cu 2-1 la penaltiuri, Santa Clara, SUA)

26/07: Manchester City 4-1 Real Madrid (Los Angeles, SUA)

29/07: Real Madrid 2-3 Barcelona (Miami, SUA)

02/08: MLS All-Stars 1-1 Real Madrid (Madrid win 4-2 on pens, Chicago, SUA)

Manchester United

15/07: LA Galaxy 2-5 Man. United (Carson, SUA)

17/07: Man. United 2-1 Real Salt Lake (Sandy, SUA)

20/07: Man. United 2-0 Man. City (Houston, SUA)

23/07: Man. United 1-1 Madrid (United a castigat cu 2-1 la penaltiuri, Santa Clara, SUA)

26/07: Barcelona 1-0 Man. United (Landover, SUA)

30/07: Valerenga 0-3 Man. United (Oslo, Norvegia)

02/08: Man. United 2-1 Sampdoria (Dublin, Irlanda)