Formatia FC Viitorul a invins, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa cipriota APOEL Nicosia, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Este prima victorie a constantenilor in cupele europene, iar Cristian Ganea a marcat primul gol al FC Viitorul in competitiile continentale intercluburi, scrie News.ro.

Ganea a inscris in minutul 75, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri.

De la FC Viitorul a fost eliminat Tucudean, in minutul 90+3, dupa ce a primit al doiela cartonas galben.

FC Viitorul: Rimniceanu - Boli, Tiru, M. Constantin (Vina '46), Ganea - Benzar, Nedelcu, Cicaldau - Chitu (Coman '66), Tucudean, Herea (Dani Lopez '46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

APOEL Nicosia: Waterman - Milanov, Merkis, Rueda, Lago - Bertoglio, Vinicius (Artymatas '86), Morais, Ebecilio (Vander '72) - Oar, de Camargo. Antrenor: Marinus Antonius Been.

Cartonase galbene: M. Constantin '27, Tucudean '63, '90+3, Nedelcu '89 / Bertoglio '65, Merkis '74

Cartonas rosu: Tucudean '90+3

Partida a fost arbitrata de o brigada din Italia, formata din Paolo Valeri (central), Alessandro Giallatini, Alfonso Marrazzo (asistenti) si Daniele Doveri (rezerva).

La meciul de la Ovidiu a asistat si selectionerul Christoph Daum.

Returul va avea loc in Cipru, la 2 august.

In sezonul trecut, la prima participare in cupele europene, FC Viitorul a intregistrat o infrangere 0-5 si o remiza - 0-0 in dubla cu Gent, din turul trei preliminar al Ligii Europa.