Aventura lui AS Monaco in Champions League s-a oprit in faza semifinalelor, dupa ce a fost invinsa de Juventus cu 4-1 la general. Invingatoare cu 2-0 in mansa tur, echipa lui Massimiliano Allegri nu a avut emotii nici in partida de pe Juventus Stadium, impunandu-se cu scorul de 2-1. Mandzukic a deschis scorul pentru "Batrana Doamna", insa golul serii a fost marcat de brazilianul Dani Alves, cu un voleu superb de la marginea careului. Mbappe a redus din diferenta in repriza secunda, dar prea tarziu pentru a mai schimba soarta calificarii. Juventus se afla la a noua prezenta in finala unei competitii europene, unde o va avea ca adversara pe invingatoarea dintre Real Madrid si Atletico Madrid.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ultima finala disputata de Juventus a avut loc in 2015, atunci cand a fost invinsa de Barcelona cu 3-1.

In cea de-a doua semifinala se vor intalni miercuri, de la ora 21.45, echipele spaniole Atletico Madrid si Real Madrid. In tur, Real Madrid, detinatoarea trofeului, a castigat partida de pe teren propriu cu 3-0.

Finala Champions League va avea loc la 3 iunie, la Cardiff.

Desfasurarea livescore a partidei:

Fluier de final. Juventus - AS Monaco 2-1.

69' Gool AS Monaco! Apararea torinezilor este depasita si Mbappe reuseste in sfarsit sa il invinga pe Gianluigi Buffon, cu un sut din cativa metri dupa o centrare a lui Moutinho. Juventus - AS Monaco 2-1

*Sursa foto: uefa.com

67' Ocazie pentru AS Monaco! Mbappe este aproape de gol, insa Buffon are un reflex excelent si respinge in corner

46' A inceput repriza secunda a partidei de pe Juventus Stadium

Se termina prima repriza. Juventus - AS Monaco 2-0. Echipa antrenata de Massimiliano Allegri conduce cu 4-0 la general si isi poate rezerva biletele pentru finala de la Cardiff.

45' Gool Juventus! Dani Alves inscrie cu un voleu superb de la marginea careului, dupa o minge boxata de portarul formatiei din Ligue 1. Juventus - AS Monaco 2-0

*Sursa foto: Twitter/ Juventus

44' Ocazie ratata de Juventus! Subasic are o interventie formidabila la sutul lui Dybala

36' Higuain trimite si el mingea in plasa, dar reusita sa este anulata pentru pozitie de ofsaid

33' Gool Juventus! Dani Alves centreaza perfect in careu, Mandzukic trimite cu capul, dar Subasic reuseste sa respinga. Portarul monegascilor nu a mai putut face insa nimic la a doua incercare, cand croatul a trimis mingea sub transversala. Dani Alves reuseste a treia pasa de gol in dubla mansa cu AS Monaco, dupa ce tot el l-a servit si pe Gonzalo Higuain in meciul tur. Juventus - AS Monaco 1-0

28' Gazdele continua sa preseze la poarta lui Subasic. Pjanic suteaza din interiorul careului de 16 metri, insa este blocat la timp de Raggi

24' O noua ocazie ratata de Juventus! Mandzukic este lansat excelent de Higuain, insa interventia lui Subasic face ca tabela de scor sa ramana neschimbata

22' Juventus incepe sa-si arate coltii. Gonzalo Higuain rateaza o ocazie uriasa. Scapat singur cu Subasic, argentinianul a incercat un lob peste acesta, insa Glik s-a pozitionat foarte bine si a indepartat pericolul

9' Khedira se accidenteaza si este inlocuit de Claudio Marchisio

7' AS Monaco pare hotarata sa intoarca rezultatul din meciul tur. Falcao trimite puternic de la distanta, mingea trece insa peste poarta aparata de Buffon

5' Inceput excelent de partida pentru echipa lui Leonardo Jardim. Mbappe trimite in bara cu un sut din unghi, mingea revine la Falcao, insa tusierul semnalizeaza pozitie de ofsaid

1' A inceput semifinala dintre Juventus si AS Monaco. Monegascii au avut lovitura de start

Echipele de start:

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic - Dani Alves, Dybala, Mandzukic - Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.

AS Monaco: Subasic - Sidibe, Glik, Jemerson, Raggi - Dirar, Moutinho, Bakayoko, Silva - Falcao, Mbappe. Antrenor: Leonardo Jardim.

Arbitri: Bjorn Kuipers (central), Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (asistenti) - toti din Olanda.

In partida de pe "Stade Louis II", Juventus s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind semnate de Gonzalo Higuain.

Pentru "Batrana Doamna" a fost doar a doua victorie in 12 meciuri jucate in deplasare in semifinalele Champions League. Italienii au o defensiva de fier, ramanand doar cu doua goluri primite dupa 11 partide disputate in actualul sezon al competitiei. Juventus nu a primit gol in Liga Campionilor de 621 de minute.

Echipa lui Massimiliano Allegri este la un pas distanta de un noua finala in cea mai importanta competitie inter-cluburi, dupa ce in 2015 a fost invinsa in ultimul act de Barcelona, scor 3-1.

Ultimele cinci partide:

Juventus: doua victorii, trei remize (1-1 cu FC Torino, 2-2 cu Atalanta, 0-0 cu Barcelona, in sferturile Champions League).

AS Monaco: trei victorii, doua infrangeri (0-2 cu Juventus, 0-5 cu PSG, in semifinalele Cupei Frantei).

AS Monaco vs Juventus, fata in fata:

Victorii Juventus: 3

Victorii AS Monaco: 1

Remize: 1

Golaveraj: 9-4 pentru Juventus

De stiut:

• Juventus s-a impus in fata lui Monaco in Champions League in semifinalele din editia 1997/ 1998 si in sferturile din stagiunea 2014/ 2015.
  • Este prima semifinala pentru AS Monaco in CL din 2004, atunci cand formatia din Ligue 1 a disputat ultimul act al competitiei (a cedat in fata lui FC Porto).