Real Madrid e cu un pas si jumatate mai aproape de finala Champions League, dupa ce a castigat la scor de neprezentare (3-0) meciul cu Atletico Madrid, in prima mansa a semifinalelor competitiei. Cristiano Ronaldo a fost eroul "galacticilor", lusitanul reusind sa inscrie toate cele trei goluri ale partidei de pe "Santiago Bernabeu". Realul nu i-a oferit nicio sansa echipei lui Diego Simeone, care a avut un singur sut pe spatiul portii lui Keylor Navas.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Trupa lui Zinedine Zidane a pus presiune in careul lui Atletico inca din primele minute ale partidei. Benzema a reusit prima mare ocazie in mintul 7, iar trei minute mai tarziu Cristiano Ronaldo a modificat pentru prima data tabela de scor. Portughezul a inscris cu capul, dupa o centrare perfecta trimisa de Casemiro. In minutul 17, Varane a fost aproape de a mari avantajul, insa Oblak a avut o interventie de zile mari. A urmat apoi o sansa uriasa pentru Atletico Madrid, dar Gameiro, aflat singur cu portarul, a fost blocat la timp de Navas.

Tot Real Madrid a avut initiativa si dupa pauza. Diego Simeone a incercat sa forteze atacul, dar Atletico nu si-a mai creat ocazii importante. In minutul 73, Ronaldo a reusit dubla cu un sut din voleu, care nu i-a lasat nicio sansa lui Oblak. Cristiano a marcat pentru a treia oara cu patru minute inainte de final, ajungand astfel la 103 goluri inscrise in Champions League.

Partida retur se va disputa la 10 mai, pe stadionul "Vicente Calderon".

Desfasurarea livescore a partidei:

Final de meci. Real Madrid - Atletico Madrid 3-0

90' Godin trimite cu capul, insa Keylor Navas retine fara nicio problema

86' Gool Real Madrid! Cristiano Ronaldo inscrie pentru a treia oara in poarta lui Oblak, cu un sut din interiorul careului

80' Jucatorii lui Atletico n-au reusit pana acum niciun sut pe poarta lui Navas, iar "galacticii" au o posesie de 61%

73' Gool Real Madrid! Cristiano Ronaldo reuseste "dubla"! Benzema trimite la marginea careului pentru Ronaldo, lusitanul rezista unui tackling al lui Felipe Luis si suteaza superb din voleu, fara nicio sansa pentru Oblak

60' Koke suteaza din afara careului pe langa poarta

57' Echipa lui Diego Simeone inca nu gaseste solutii pentru a egala scorul pe tabela. Sutul lui Carrasco nu prinde spatiul portii

46' A inceput repriza secunda

S-a terminat prima repriza. Real Madrid vs Atletico Madrid 1-0

32' Schema superba a celor de la Atletico la o lovitura libera. Godin reia peste poarta centrarea trimisa de Antoine Griezmann

29' Benzema incearca o executie spectaculoasa din foarfeca, dupa o centrare a lui Cristiano Ronaldo, insa balonul se duce putin peste poarta

24' Modric suteaza puternic de la marginea careului, mingea trece milimetric pe langa bara

17' Oblak are o parada exceptionala la lovitura de cap a lui Varane. Vine imediat si replica jucatorilor lui Diego Simeone, insa Keylor Navas intervine foarte bine si il blocheaza pe Gameiro

16' Centrare a lui Marcelo, mingea este deviata in corner de un jucator al lui Atletico, iar suporterii Realului au cerut penalty pentru un hent

10' Gool Real Madrid! Cristiano Ronaldo inscrie cu capul, in urma unei centrari a lui Casemiro

7' Ocazie uriasa pentru Real Madrid! Carvajal patrunde in careu, Oblak respinge, iar apoi Benzema nu reuseste sa trimita mingea in plasa din cativa metri

4' Cristiano Ronaldo incearca un sut de la mare distanta, cu piciorul stang. Mingea se duce mult peste poarta

1' A inceput meciul. Atletico Madrid a avut lovitura de start

Coregrafia afisata de suporterii "galacticilor"

Sursa foto: Twitter/ Real Madrid

Echipele de start:

Real Madrid (4-3-3): K. Navas - Carvajal, S. Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric - Isco, Benzema, C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Rezerve: Casilla, Nacho, James, Kovacic, L. Vazquez, Asensio, Morata.

Atletico (4-4-2): Oblak - Lucas, Savic, Godin, Filipe Luis - Koke, Gabi, Saul, Carrasco - Griezmann, Gameiro. Antrenor: Diego Simeone.

Rezerve: Moya, Tiago, Torres, A. Correa, Thomas, Gaitan, A. Rodriguez.

Arbitru: Martin Atkinson (Anglia), ajutat de Stephen Child si Stuart Burd (asistenti).

Real si Atletico s-au mai intalnit de patru ori in competitiile europene, "albii" avand castig de cauza de fiecare data.

Prima confruntare a avut loc in semifinalele editiei 1958/59, 2-1 dupa o rejucare (Real Madrid - Atletico 2-1, Atletico - Real Madrid 1-0). In sezonul 2013/2014, Realul s-a impus cu 4-1 in finala cu Atletico Madrid, dupa prelungiri. In 2014/2015, Real si-a eliminat rivala in sferturi, dupa 0-0 si 1-0. In sezonul trecut, Atletico a fost invinsa in ultimul act al competitiei, scor 5-3 dupa loviturile de departajare (1-1 dupa prelungiri).

In meciurile din actuala editie a campionatului Spaniei, Real Madrid a castigat partida de pe "Vicente Calderon", scor 3-0, iar meciul de pe "Santiago Bernabeu" s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Real Madrid va disputa in aceasta seara a saptea semifinala consecutiva in Champions League, un record absolut al intrecerii. Va fi, de asemenea, a 12 a prezenta in penultimul act al competitiei pentru "albi", tot un record (cu o semifinala mai mult decat FC Barcelona).

Real Madrid si Atletico Madrid, ultimele 23 de intalniri directe: 9 victorii Realul, 8 Atletico, 6 remize, golaveraj 31-26.