Lazio a castigat meritat derbiul local cu AS Roma, "lazialii" triumfand intr-o partida considerata in deplasare (Serie A, etapa XXXIV). A fost 3-1 pentru oaspeti, la capatul unui meci in care Simone Inzaghi i-a predat o lectie tactica lui Luciano Spalletti.

Stefan Radu (Lazio) si Bogdan Lobont (AS Roma) au fost doar rezerve la cele doua formatii care s-au duelat pe "Stadio Olimpico".

Golurile invingatorilor au fost marcate de Keita '12, '85 si Basta '50. Pentru AS Roma a inscris De Rossi, in minutul 45, din penalti. In prelungiri ('90+3), de la AS Roma a fost eliminat Rudiger.

In urma acestui rezultat, AS Roma ramane cu 75 de puncte (pe locul doi), in timp ce Lazio acumuleaza 67 si se situeaza pe patru.