Barcelona a castigat dramatic in fata rivalei Real Madrid, scor 3-2, in etapa cu numarul XXXIII din Primera Division. Echipa lui Luis Enrique relanseaza lupta pentru titlul de campioana a Spaniei, gratie victoriei adusa de Lionel Messi in prelungirile partidei de pe "Santiago Bernabeu". Catalanii au egalat la puncte formatia din Madrid si au urcat pe prima pozitie in clasament, insa "galacticii" au si un meci mai putin disputat.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Messi 33', 90+2' si Rakitic 73', in timp ce Casemiro 28' si James Rodriguez 85' au punctat pentru Real Madrid.

Real Madrid a jucat in inferioritate numerica din minutul 78, cand Sergio Ramos a primit cartonas rosu pentru un fault asupra lui Messi.

Final de meci. Real Madrid - Barcelona 2-3

90+2' Gool Barcelona! Oaspetii dau lovitura pe final de meci. Faza de contraatac superba a catalanilor, finalizata de Messi cu un sut imparabil de la marginea careului

86' Gool Real Madrid! James Rodriguez, abia intrat pe teren, egaleaza dupa o centrare perfecta a lui Marcelo la coltul scurt. Real Madrid - Barcelona 2-2

81' Keylor Navas merita toate laudele pentru prestatia din aceasta seara. Inca un reflex salvator la sutul lui Pique

78' Real Madrid ramane in inferioritate numerica! Cartonas rosu direct vazut de Sergio Ramos, pentru o intrare dura asupra lui Messi

73' Gool Barcelona! Rakitic inscrie cu o executie superba, un sut in vinclu, cu piciorul stang. Real Madrid - Barcelona 1-2

70' Cristiano Ronaldo a irosit o sansa uriasa de a-si readuce echipa in avantaj. Servit excelent de Asensio, portughezul a trimis mult peste poarta dintr-o pozitie ideala

67' Keylor Navas este din nou la datorie, de data aceasta in fata lui Suarez, la un sut din voleu, din coltul careului mic

58' Navas are si el o interventie spectaculoasa la lovitura de cap trimisa de Pique din 6 metri

55' Paco Alcacer suteaza slab dintr-o pozitie ideala si Keylor Navas respinge cu varful piciorului

53' Ocazie pentru Real Madrid! Ter Stegen a respins incredibil din fata lui Benzema

47' Realul dicteaza ritmul si in startul reprizei a doua. Sutul lui Toni Kroos este respins cu dificultate in corner de Ter Stegen

46' A inceput repriza secunda

O prima repriza spectaculoasa, cu ocazii la ambele porti, insa marcata si de doua faze controversate: gazdele au cerut penalty in minutul doi, iar in prelungirile primei parti Casemiro putea sa vada al doilea cartonas galben.In urma golului egalizator, Messi si-a consolidat pozitia de cel mai bun marcator din istoria El Clasico, cu 22 de reusite.

S-a terminat prima repriza. Real Madrid - Barcelona 1-1

45+1' Arbitrul il iarta pe Casemiro dupa un fault asupra lui Messi. Jucatorul Realului mai avea un galben, primit in minutul 12

39' Zinedine Zidane este nevoit sa faca prima schimbare. Revenit pe teren dupa o accidentare suferita recent, Gareth Bale a fost inlocuit cu Asensio. Galezul era incert inainte de aceasta partida

33' Gool Barcelona! Messi face o noua demonstratie de fotbal. Servit foarte bine de Rakitic, argentinianul trece usor de Modric si Carvajal si inscrie cu un sut pe jos. Real Madrid - Barcelona 1-1

28' Gool Real Madrid! Casemiro deschide scorul pentru madrileni. Initial, Sergio Ramos a trimis in bara centrarea lui Marcelo, apoi mingea a ajuns la Casemiro, aflat singur in fata portii. Real Madrid - Barcelona 1-0

20' Ronaldo trimite la coltul lung, Ter Stegen are insa un reflex excelent si reuseste sa respinga

19' Messi ramane intins pe teren, plin de sange, dupa un cot in figura din partea lui Marcelo. Arbitrul Alejandro Hernandez n-a luat nicio masura la aceasta faza

10' Actiune frumoasa a catalanilor, in viteza. Suarez primeste in centru, dar sutul sau de la aproximativ 20 de metri trece pe langa poarta

6' Real are un debut excelent de partida, Barcelona este presata in propria jumatate de teren. Cristiano Ronaldo suteaza de la marginea careului, dar Ter Stegen prinde fara probleme

2' Jucatorii lui Zinedine Zidane cer penalty la un duel intre Cristiano Ronaldo si Umtiti, insa arbitrul lasa jocul sa continue

1' A inceput meciul. Madrilenii au avut lovitura de start

Partida de pe "Santiago Bernabeu" este urmarita de peste 650 de milioane de oameni si este transmisa in 185 de tari.

Echipele de start:

Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Casemiro, Modric, Kroos - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Rezerve: Casilla, Danilo, Kovacic, Isco, James, Asensio, Morata.

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Busquets, Rakitic, Iniesta - Messi, Suarez, Alcacer. Antrenor: Luis Enrique.

Rezerve: Cillessen, Denis Suarez, Arda, Mascherano, Digne, Gomes, Alena.

Inainte de "El Clasico", cele doua mari rivale vin cu un moral total diferit. Daca atmosfera din tabara gazdelor pare una linistita dupa ce au reusit calificarea in semifinalele Champions League, lucrurile se complica pentru catalani: au fost eliminati in sferturile Champions League si sunt obligati sa castige pe "Santiago Bernabeu" pentru a mai spera la titlu.

Real Madrid vine dupa o partida epuizanta cu Bayern Munchen, echipa lui Zinedine Zidane avand nevoie de 120 de minute pentru a castiga in fata bavarezilor, in a doua mansa a sferturilor Champions League. In campionat, madrilenii sunt pe prima pozitie, cu trei puncte avans fata de Barcelona si cu un meci mai putin disputat.

De partea cealalta, Barcelona traverseaza o perioada dificila. Nu a avut puterea sa revina in fata lui Juventus, dupa ce in partida tur a sferturilor Champions League fusese invinsa de trupa lui Massimiliano Allegri cu scorul 3-0. Disputa de pe "Camp Nou" s-a terminat 0-0 si catalanii au ratat calificarea in semifinalele competitiei. In campionat, in urma cu doua etape, echipa antrenata de Luis Enrique a pierdut neasteptat pe terenul celor de la Malaga, scor 2-0. O victorie ar fi adus-o pe Barca la egalitate de puncte cu Real Madrid.

Barcelona si Real au incheiat la egalitate partida tur. Suarez a deschis scorul pentru Barcelona, dar Sergio Ramos s-a dovedit inca o data decisiv, egaland in minutul 90.

Barcelona - Real Madrid 1-1, 3 decembrie 2016

Real Madrid - Barcelona 2-3, 23 aprilie 2017.

• Meciuri in Primera Division: 174. Victorii Real - 72, Victorii Barcelona - 69, Remize - 33. Golaveraj: 281-274.
  • Meciuri in Cupa Regelui: 33. Victorii Real - 12, Victorii Barcelona - 14.
  • Meciuri in Supercupa Spaniei: 12. Victorii Real - 6, Victorii Barcelona - 4.
  • Meciuri in Champions League: 8. Victorii Real - 3, Victorii Barcelona - 2.
  • In toate competitiile: 234 de partide. Victorii Real - 93, Victorii Barcelona - 92, Remize - 49.
  • Toate meciurile (plus amicale): 266. Victorii Real - 97, Victorii Barcelona - 110, Remize - 59.