Cea mai dramatica intalnire din mansa secunda a sferturilor Europa League a fost cea dintre Schalke 04 si Ajax Amsterdam. Invinsi cu 0-2 in meciul tur, nemtii au castigat cu acelasi scor primele 90 de minute de pe "Veltins Arena" si au impins partida in prelungiri. Caligiuri a inscris golul sperantei pentru Schalke, insa "lancierii" au revenit incredibil si au marcat de doua ori in zece oameni, obtinand o calificare nesperata in semifinalele competitiei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Aici poti vedea rezumatul UEFA de la meciul Schalke 04 vs Ajax Amsterdam.

Aici poti vedea un rezumat extins al partidei de pe "Veltins Arena".

Goretzka a deschis scorul pentru Schalke, in minutul 53, iar Burgstaller a majorat avantajul trei minute mai tarziu. In prelungiri, nemtii au inscris pentru 3-0, prin Caligiuri (101'), insa Viergever (111') si Younes (120') au intors soarta calificarii in favoarea olandezilor.

Ajax a jucat in inferioritate numerica din minutul 80, dupa ce Joel Veltman a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat de Ovidiu Hategan.

Tragerea la sorti a meciurilor din semifinalele Europa League are loc vineri, la Nyon.

Alte rezultate inregistrate joi:

Manchester United - Anderlecht 2-1 dupa prelungiri (1-1 in tur)

Au marcat: Mkhitaryan '10, Rashford '107/ Hanni '32

Besiktas - Olympique Lyon 2-1 dupa prelungiri, 6-7 la loviturile de departajare (1-2 in tur)

Au marcat: Talisca '27, '58 / Lacazette '34

Genk - Celta Vigo 1-1 (2-3 in tur)

Au marcat: Trossard '67 / Sisto '63.