Manchester United s-a calificat, dar nu fara emotii, in semifinalele Europa League, dupa ce a trecut cu 2-1 (dupa prelungiri) de Anderlecht Bruxelles, echipa la care evolueaza Nicolae Stanciu si Alexandru Chipciu. Dupa 1-1 in meciul tur, belgienii au avut o misiune grea pe "Old Trafford", insa au reusit sa le puna probleme englezilor si a fost nevoie de timp suplimentar pentru a se stabili castigatoarea.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Aici poti vedea rezumatul UEFA de la meciul Manchester United vs Anderlecht.

Aici poti vedea un rezumat extins al partidei de pe "Old Trafford".

Machester United a inceput in forta meciul si a deschis scorul in minutul 10, prin armeanul Mkhitaryan. Hanni a egalat pentru Anderlecht, in minutul 32.

Echipa lui Jose Mourinho a dominat repriza a doua, insa nu a mai reusit sa inscrie. Rashford, Ibrahimovici si Pogba au ratat incredibil cateva ocazii, iar meciul a ajuns in prelungiri.

Rashford a inscris in minutul 107 si a dus-o pe Manchester United in careul de asi al Europa League.

Alexandru Chipciu a fost titular la oaspeti si a jucat pana in minutul 64, cand a fost inlocuit cu Massimo Bruno. In acelasi minut a intrat pe gazon Nicolae Stanciu, in locul lui Hanni.

Tragerea la sorti a meciurilor din semifinalele Europa League are loc vineri, la Nyon.

Alte rezultate inregistrate joi:

Besiktas - Olympique Lyon 2-1 dupa prelungiri, 6-7 la loviturile de departajare (1-2 in tur)

Au marcat: Talisca '27, '58 / Lacazette '34

Schalke 04 - Ajax Amsterdam 3-2 dupa prelungiri (0-2 in tur)

Au marcat: Goretzka '53, Burgstaller '56, Caligiuri '101 / Viergever '111, Younes '120

In minutul 80, de la Ajax a fost eliminat Veltman.

Genk - Celta Vigo 1-1 (2-3 in tur)

Au marcat: Trossard '67 / Sisto '63.